США, НАТО, Росія і Україна на перших шпальтах Financial Times

24 грудня 2021

Ситуація навколо України та нарощення Росією військ на її східному кордоні не сходить з перших шпальт світових видань. Авторитетне FT присвятило цій темі статтю, де зібрані всі факти останнього тижня щодо ймовірних загроз, які тягнуть за собою вимоги Кремля, висунуті до США щодо присутності НАТО.

Володимир Путін попередив про «адекватні військово-технічні заходи» у відповідь на загрозу розширення НАТО до російських кордонів, що значно посилило напругу у відносинах із західним альянсом.

США заявили, що вони скоро почнуть дипломатичні переговори для того, щоби принаймні спробувати зменшити загрози конфлікту через Україну. Росія розмістила приблизно стотисячне військо на кордоні, через що західні страхи російського вторгнення лише посилилися.

У вівторок Путін сказав групі старших офіцерів, що Москва «різко реагуватиме на ворожі кроки». Минулого тижня Росія опублікувала проєкти пропозицій з безпеки, в яких вимагає від НАТО та США скоротити їхню присутність у Східній Європі, а також погодитися ніколи не приймати Україну до Альянсу та ніколи не розміщувати там війська.

У разі прийняття, ці пропозиції повністю змінять Європейську систему безпеки, створену після холодної війни, через те, що фактично обмежують розміщення військ НАТО кордонами 1997 р., коли Альянс почав приймати до своїх лав колишні комуністичні країни Східної Європи. Багато західних політиків та експертів нині бояться, що російські вимоги поступок, які НАТО раніше визначили як неприйнятні, лише привід для конфлікту.

Путін сказав, що Кремль «серйозно занепокоєний» військовими розміщеннями НАТО біля своїх кордонів, а також вірогідною наявністю надзвукової зброї в Україні, яка може вразити Москву менш як за 10 хвилин.

«Якщо наші західні колеги будуть продовжувати вживати такі очевидно агресивні дії, ми вдамося до адекватних військово-технічних заходів у відповідь та різко відповімо на ворожі кроки», - сказав Путін. «До того ж, я хочу наголосити, що ми у праві робити все, що необхідно, для забезпечення безпеки та суверенітету Росії».

У вівторок США заявили про підготовку до переговорів з Росією щодо її безпекових пересторог. Карен Дорфрід, заступник держсекретаря США з питань Європи і Євразії, сказала, що двосторонні переговори розпочнуться наступного місяця попри тривожні попередження від країн-членів НАТО та ЄС, що ці вимоги – неможливі та послаблять західний військовий альянс.

«Ми готові обговорювати ці пропозиції Росії. Ми готові працювати над деякими з них, до того ж ми віримо у те, що ведення переговорів має свої позитивні сторони», сказала Дорнфрід. «До того ж, у цих документах містяться такі речі, неприйнятність яких чудово відома Росії».  

Західні посадовці наголосили на необхідності залучити Росію до дипломатичних переговорів для того, щоб запобігти погіршенню ситуації. Країни – члени НАТО у вівторок також провели зустріч, присвячену обговоренню можливих форматів багатосторонніх переговорів з Росією, а Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) готується до ширших переговорів про кризу.

«Хочу внести однозначність: без Європи ніяких переговорів з європейської безпеки не відбудеться», - сказала Дорнфрід. «Найголовніше тут – це єдність та злагода всередині Альянсу».

У вівторок держсекретар США Антоні Блінкен сказав, що США використовує різноманітні дипломатичні канали та терпляче спостерігатиме за  тим, «до чого призведуть ці розмови».

Він також додав: «Можливо, це колись призведе до ще однієї зустрічі між президентами США та Росії, але це справа не сьогоднішнього дня, планів на таку зустріч не існує».

Росія заперечує заяви щодо своїх намірів вдатися до військових дій проти України. Путін не уточнив, що означають «військово-технічні засоби» або те, в якому саме контексті Росія їх розміщуватиме.

Заступник міністра закордонних справ Сергей Рябков, посадовець, який відповідає у Москві за переговори з безпеки з США та НАТО, використав саме таке формулювання минулого тижня, аби сказати, що Росія буде змушена розмістити в Європі заборонені балістичні ракети, які можуть нести ядерні заряди, якщо захід ігноруватиме її вимоги.

Путін заявляє, що США розглядали можливість озброєного нападу на Росію з України та що експансія НАТО загнала Росію у глухий кут. «Ми не можемо далі відступати», - сказав він. «Вони справді думають, що ми “сидітимемо гвіздочком” у той час, як вони створюють нам загрози?»

США вже виділило $450млн допомоги Україні для військового захисту цього року, що є часткою від загальної суми у $2.5 мільярдів, які виділялися, починаючи з 2014 р. У вівторок Дорнфрід заявила – президент Джо Байден сказав президенту Путіну, що у разі нападу Росії на Україну, США надасть додаткові матеріальні засоби захисту.

Дорнфрід також сказала, що США та ЄС готові не лише вести переговори, але й «вдаватися до сильніших заходів», якщо Росія і надалі продовжуватиме будь-яку військову агресію проти України. За її словами, США та ЄС проводять консультації щодо «конкретних пакетів санкцій», але не уточнила яких саме.

На питання про те, чи входить виключення Росії з міжнародної банківської мережі Swift до тих пакетів, вона відповіла: «Ми обговорюємо те, що матиме жорсткі наслідки для економіки та фінансової системи Росії».