Створення вакцин від ковіду – це прорив: Євген Заїка зустрівся з групою SE MBA

22 березня 2021

Випускники МІМ мають беззаперечний авторитет у багатьох галузях бізнесу. Зокрема Євген Заїка (МВА-2004 та DBA-2011) багато років працює у міжнародному фармацевтичному бізнесі, добре знана людина, яка має повагу і визнання у фаховому середовищі. Наразі він обіймає посаду генерального директора ACINO в Україні, регіонального директора ACINO в країнах СНД. За першою освітою – лікар-кардіолог, кандидат медичних наук. Під час зустрічі з групою Senior Executive МВА у якості гест-спікера він зазначив, що доброю традицією для його компанії стало навчання співробітників у МІМ – щороку сюди відправляють двох управлінців.

Основні тези – прямою мовою:

- У фармі цикл розвитку продукту, якщо він оригінальний, з моменту оформлення патенту на молекулу, до моменту виходу молекули на ринок, проходить 13-14 років. Термін ексклюзивності – 20 років. Україна прийняла так звану «поправку Болара» – проти «вічно зелених» патентів, які не можна подовжувати, щоб ліки стали дешевші. Тобто маєш 20 років і все. Тому що багато подовжували на п’ять, потім ще плюс один рік. Фактично, у компанії залишається 6-7 років, щоб окупити всі затрати на випуск одного продукту. Якщо 5 років тому це був мільярд, то зараз це 1,5-2 мільярди – затрати колосальні, якщо йдеться про оригінальні препарати.

- Я вважаю, що щеплення від ковіду – це просто прорив. Ми з колегами по фармі не вірили, що це можливо в такі рекордно короткі терміни. Звичайно, маємо певні негативні наслідки у вигляді тромбозів, але ж ці вакцини не пройшли ті клінічні випробування, які зазвичай тривають роками. Тим не менш, препарати продовжують вдосконалювати, тож невдовзі ці проблеми мають вирішитися. Додам, що ціни, за якими  вакцини продаються, це не про бізнес, а про порятунок, це їх реальна собівартість.

- У фармі й досі не вирішена проблема так званої «останньої милі» для ліків на шляху від виробника до споживача. Вона вирішена вже в Штатах, Амазон нібито заявив про це, хоча я ще не бачив офіційних даних. Головне в процесі доставки – дотримання температурного контролю. Наприклад, всі наші лікувальні засоби везуть з термологерами. І говорячи про переміщення ліків, особливо розчинів для ін’єкцій, варто думати також про те, як вона до вас потрапила, хто і в яких умовах її віз. Є такі препарати, які при нагріванні перетворюються на доволі небезпечні сполуки і становлять ризик при внутрішньовенних ін’єкціях. Тому важливий момент – валідація транспорту і його ліцензування, як і того провайдера, який надає послугу. На сьогодні немає проблем з доставкою БАДів, можна ще зрозуміти нюанси з таблетками, але не з розчинами.