Стійкість - тренд сучасності. МІМ долучився до конференції Microeconomics of Competitiveness 

17 грудня 2021

Стійкість, що виражається поняттями resilience та sustainability, стала лейтмотивом щорічної конференції Microeconomics of Competitiveness (MOC), яка цьогоріч відбулась онлайн. На неї традиційно зібралися представники світової мережі МОС, до європейської частини якої входить і МІМ. Бізнес-школу представляв Вячеслав Покотило - професор, представник МІМ в мережі «Мікроекономіка конкурентоспроможності» Інституту стратегії та конкурентоспроможності Гарвардської бізнес-школи.

Традицію проводити такі заходи заснував професор цього відомого у світі навчального закладу Майкл Портер. Щороку провідна тема варіює в залежності від того, яким є порядок денний у світі – наприклад, у 2020 році учасники міркували над бізнес-підходами у системі охорони здоров'я, а до того – як вимірювати соціальний прогрес.

Серед учасників цьогорічного семінару був Ірфаан Алі - Президент Гаяни, держави у Південній Америці. Його доповідь стосувалась тих викликів, з якими зіткнулась країна після того, як поряд на шельфі знайшли великі поклади нафти. Тепер належить вирішити задачу, як скористатися цим надбанням, щоб країна розвивалась найбільш правильним шляхом, враховуючи фактори ефективності та стійкості. Йдеться про прогнозоване зростання на десятки процентів щорічно. Нині команда експертів на чолі з самим професором Гарвардської бізнес-школи Майклом Портером працюють в Гаяні та розробляють стратегію розвитку країни, адже рішення не можуть зводитись винятково до якихось урядових політик, бо вони зачіпають багато аспектів життя країни, і в тому числі, діяльність бізнесу. Йдеться про те, як об’єднати використання нафти зі  збереженням природи та екології країни, яка на 70% вкрита лісами.

Для МІМ цінно бути дотичним до процесів такого рівня, спостерігати за ними, мати можливість поставити запитання  безпосередньо агентам змін і, можливо, поділитися власними спостереженнями й рекомендаціями.

Інша ключова доповідь від Сьюзан Хелпер, представниці Білого Дому, старшого економіста, стосувалась системи розподілу праці у світі. З одного боку, переміщення виробництва переважно у Китай викликало зростання економіки, а з іншого – «перегини» у розподілі праці призвели до того, що майже 100% чіпів, які потрібні для електроніки по всьому світу, виробляє одна компанія у світі. І від того, чи працює вона належним чином і як налагоджені там процеси, залежать глобальні ланцюги виробництва.

Окремий блок кожної конференції складають наукові виступи та методичні рекомендації стосовно викладання курсу «Мікроекономіка конкурентоспроможності», який у тому числі, є в навчальній програмі МІМ. Таким чином курс наповнюється новими змістами, еволюціонує у відповідності до потреб часу, бізнесу і суспільства. До речі, про тенденції: ще кілька років тому дискусія про видобуток нафти в ключі стійкості процесів навряд чи була б можливою – якби навіть вона виникла, найімовірніше, не знайшла б підтримки. Сьогодні ж людство стикається із задачами, які виходять за межі показників ВВП та економічного зростання. Ті ж характеристики, resilience та sustainability, не можуть бути вирішені суто на макро- чи мікрорівні. Для них варто шукати якесь об’єднуюче джерело.