Світові нафтові гіганти йдуть з російського ринку

08 березня 2022

Після більш як 10 років вибудовування відносин з Росією для отримання доступу до запасів нафти та газу, світові нафтові гіганти йдуть з російського ринку навіть без чіткого розуміння, що і як робити далі. Протягом менш ніж 60 годин з початку навали в Україну ВР (British Petroleum) оголосив про те, що позбавляється своєї 20% частки в Роснєфті. Shell повідомив про вихід зі спільних підприємств з росіянами та з Північного потоку – 2, якому і так було непереливки. Exxon поінформував про закриття свого нафто-газового проєкту на Сахаліні.

Важко переоцінити ці кроки, адже компанії втрачають на виході з російського ринку шалені кошти. Продати свої активи вони нині практично не можуть через санкції. Через те, що російські енергоносії не потрапляють на ринок, виникає їхній дефіцит. Сам лише вихід Exxon з російського ринку призвів до недопоставок 230,000 барелів нафти на день. Тож не дивно, що волатильність на ринку зростає, а ціни нині сягають 120 доларів за барель.

Рвуться й особисті зв’язки. Навіть після окупації Криму СЕО нафтових гігантів займали почесні пости в російських компаніях та товариствах. Деякі отримували нагороди з рук російського керівництва. Найяскравіший приклад – нагородження Рекса Тіллерсона, держсекретаря адміністрації Трампа, орденом дружби народів (нагороджував особисто путін). Нинішній президент ВР Бернард Луні був членом ради директорів Російського географічного товариства разом з російським президентом. Колишній СЕО ВР був членом ради директорів ВР. Обидвоє оголосили про свою відставку з цих постів.
ВР чи не найбільше пов’язана з російським ринком. Порте уряд Великої Британії знайшов аргументи для виходу цієї компанії з ринку попри ризик втратити 25 мільярдів доларів негрошовими коштами та щорічний 1 мільярд дивідендів.

З 2017 р. Shell вклала 1,04 мільярда доларів у Північний потік – 2, володіє 27.5% в проєкті з шельфового газу на російському Далекому Сході, який постачає приблизно 4% всього скрапленого газу в світі. Люди, близькі до керівництва компанії, говорять, що ці кошти будуть списані. До слова, попри тісні зв’язки з «Потоком» компанії не були гарантовані преференції у доступі до газу, який транспортувався би цим газогоном.

Компанія-оператор Північного потоку звільнила всіх працівників ще 22 лютого, одразу як оголосили про санкції.
Exxon мовчав найдовше, що й не дивно, беручи до уваги тісні зв’язки колишнього СЕО компанії Тіллерсона з російським президентом. До 2014 р. Exxon розробляв добувні проєкти в Арктиці вартістю 3,2 мільярди доларів. Проте у 2014 р. цей проєкт було призупинено, так само як і участь у більш як 10 спільних підприємствах. Але попри технологічні перешкоди швидкому закриттю проєкта на Сахаліні та великі збитки компанія виходить з нього.

Французька TotalEnergies SE з російського ринку не йде, але не фінансує нові проєкти. Chevron володіє 15% нафтогону з Казахстану до російських портів на Чорному морі та продовжує свою участь у проєкті.
Юридичні фірми вже працюють над виходом цих компаній з російських компаній. Перешкоджання Росії виходу компаній з ринку стає хорошим аргументом на користь бізнсу у майбутніх судових процесах.

Джерело: https://www.wsj.com/articles/oil-company-bp-shell-exxon-russia-ukraine-11646620145