Світова енергетика міняє ландшафт через війну в України – огляд FT&WSJ

07 червня 2022

Енергетика з вільного бізнесу перетворюється на зброю. Півстоліття викопне паливо було товаром, який достатньо вільно продавали та купували в світі. Внаслідок російської війни в Україні воно стає геополітичним інструментом, йдеться у статті від WSJ. Сформувалися три основні осі: Захід, тобто Північна Америка та Західна Європа, які використовують свою купівельну спроможність як зброю, Китай, Індія, Туреччина, В’єтнам, які попри західний тиск продовжують вести бізнес з росією, Саудівська Аравія та інші багаті на нафту країни Близького Сходу, що тримають нейтралітет. Через те, що росія перестала бути надійним постачальником енергоресурсів, на світових товарних ринках очікується серйозна криза. Для росії перспектива сумна – її доба як енергетичної супердержави добігає кінця. Причина – втрата найбільшого ринку. Виглядає, що Саудівська Аравія виграє більш за всіх, адже Захід вимагає збільшити видобуток. Європейські проєкти альтернативної енергетики  сповільнюються. А боротьба за нульові викиди парникових газів геть нині забута.

Заборона на постачання російської нафти морем та зимові санкції проти поставок газу в перспективі сколихнула ринок танкерних перевезень. Цього року фрахтування почалося заздалегідь. Shell, TotalEnergies, Unipec тощо вже «розхватали» майже все, що було. Вартість фрахту зросла на 50% порівняно з минулим роком, констатує FT у своєму матеріалі.

9% за 10% – таке співвідношення падіння цін на акції Тесла, а разом з тим компанія повідомляє про наміри скоротити 10% персоналу в США. Як пишуть світові економічні видання, скорочення в першу чергу стосуватимуться офісного персоналу. Такі дії викликані впевненістю Ілона Маска, власника та керівника, у поганому економічному прогнозі. Він – не єдиний, хто має песимістичні погляди на розвиток економіки під впливом війни росії проти України.