Світова загроза краху китайського забудовника і боротьба з російськими фейками в Британії - огляд WSJ&FT

24 вересня 2021

Китай продовжує демонструвати всьому світу силу власної позиції. Найбільша компанія з нерухомості Evergrande Real Estate Group переобтяжена боргами і нині на межі банкрутства. Якщо компанія збанкрутує, постраждають не лише інвестори та покупці нерухомості в Китаї, але і в усьому світі. Ставлення інвесторів до цього неоднозначне. З одного боку, сильними є сподівання на те, що держава не дозволить такій великій компанії потонути через негативні наслідки для всієї економіки. З іншого – деякі інвестори впевнені, що у довгостроковій перспективі китайський ринок цікавий, попри той струс, який викличе падіння Evergrande та посилення державного регулювання разом з політичними ризиками. Про ситуацію на своїх шпальтах пишуть Wall Street Journal та Financial Times.

Щодо сподівань на допомогу держави, то її, скоріш за все, не варто очікувати. Поки що Сі Дзинпін не робить жодних кроків для порятунку попри те, що під загрозою добробут великої кількості пересічних китайців. Причин для ситуації, що склалась, декілька. По-перше, Evergrande – не єдина будівельно-девелоперська компанія, яка має купу боргів. Якщо рятувати одну, то інші одразу стануть у чергу. По-друге, порятунок компанії означатиме і порятунок її засновника та керівника Ху Яіня, який є п’ятою найбагатшою людиною в Китаї. А це протирічить гаслу Сі Дзинпіна про «загальне процвітання», під яким він балотується на третій термін, що вже нечувано. Вочевидь, якщо зменшити розрив між багатими та бідними неможливо завдяки зростанню статків перших, то треба, щоб збідніли другі.

Такі гіганти інвестиційного бізнесу як Bridgewater Associates або Pacific Investment Management більш оптимістичні. З одного боку, вони вважають, що принаймні частина компаній будуть змушені збанкрутувати (за що заплатять в основному «лаоваї» – іноземні інвестори та покупці) через те, що китайський уряд у такий спосіб притамовує ризики власного фондового ринку. З іншого боку, міжнародні інвестори сподіваються на те, що китайська фінансова система зможе поглинути шок від падіння гіганта. Серед оптимістів майже немає компаній, які би мали у своїх портфелях цінні папери китайських компаній з нерухомості.

На першій шпальті Financial Times розмістила статтю про нову російську тактику дезінформації. Йдеться про те, що соціальні мережі час від часу видаляють мережі фейкових акаунтів та вживають адміністративних заходів, які позбавляють канали російських пропагандистів доходів від реклами. Зокрема, з 2017 року Facebook видалив більш як 6000 акаунтів, Twitter – 5000, а YouTube заявив про видалення більш як двох мільйонів російських відео, починаючи з 2019 року. Всі ці акаунти та пости були пов’язані з Research Agency, яке фінансувалося Кремлем. Після потужної чистки російські пропагандисти почали працювати по-новому. Тепер вони розміщують свої матеріали у секціях коментарів у популярних виданнях «жовтуватого» (для масовості) та консервативного (для однодумців) спрямування, як то Daily Mail, Daily Express, Fox News та Der Spiegel. Перевірка показала, що потрапити у «Коментарі» супер легко. Ніхто не здійснює майже ніякої перевірки осіб, онлайн псевдоніми можна легко змінити, а сам розділ практично не модерується. Завдяки цьому там розміщуються матеріали, які потім використовуються сайтом InoSMI.ru, підрозділом державного підприємства «Россия сегодня» для створення контенту в стилі «читачі вважають». Основні теми – велич Росії, корупція та нещастя людей на Заході, незамінність та велич Путіна. Далі ці матеріали потрапляють у мережу міжнародних сайтів, що належать медійному конгломерату Євгенія Пригожина. Крім того, створюється велика кількість «дзеркал», які майже неможливо відслідкувати та закрити. Тільки на Facebook їх ловлять щотижня. Проте всі відмічають, що створити ефективну «поліцію» у соціальних мережах дуже важко. Особливо, коли пропаганда маскується під «vox popluli».