Три уроки, які слухачі DBA отримали в Цюріху

У грудні 2018 року в Цюріху відбувся черговий модуль програми AMIS (Advanced Management International Studies).

20 грудня 2018

У грудні 2018 року в Цюріху відбувся черговий модуль програми AMIS (Advanced Management International Studies). Вона є  першим етапом навчання за програмою DBA ( Doctor of Business Administration).  

Упродовж трьох днів інтенсивного спілкування з фахівцями фінансових установ Швейцарії, а також бізнесменами та консультантами слухачі програми DBA мали змогу обговорити актуальні для них питання:

- управління (governance) сімейним бізнесом на різних етапах його розвитку;

- pеалізація Sustainable Investment Strategies;

- джерела фінансування стартапів.

Частина програми, присвячена питанням управління сімейним бізнесом, була розпочата з презентації, яку зробив для наших слухачів член Княжої родини Ліхтенштейну Принц Хубертус (Prince Hubertus von und zu Liechtenstein). У 2016 році він був обраний до Наглядової Ради компаній, що належить княжій родині Ліхтенштейну.  Він дав чітке визначення, що ефективне управління (governance)  сімейним бізнесом передбачає напрацювання та узгодження членами родини системи правил,  структури та обов‘язків для організації відносин між членами родини та організації  бізнесів.

Це стосується визначення основних цілей та цінностей членів родини (Family Governance) , узгодження питань розподілу власностi (Ownership Governance),   участі членів родини в управління бізнесами (Corporate Governance),  управління статками родини (Wealth Governance). Сучасні тенденції в управлінні статками родини (Wealth Governance) було детально обговорення протягом візиту в LGT банк – один з найбільших в світі, що надає відповідні послуги, та належить родині Prince Hubertus.

Одним з найскладніших питань успішного управління сімейним бізнесом є утримання та підвищення цінності бізнесу при зміні поколінь власників.

В Україні за останні 28 років, по суті, з'явилося лише перше покоління бізнесменів, тих, хто зробив бізнес в 90-ті, яким  зараз  вже 50+, і які повинні мати план виходу з бізнесу. Зміна поколінь у сімейному бізнесі – це криза для бізнесу, з якої він може вийти сильнішим, або не вийти взагалі.

Є дві ключові речі, на яких було наголошено в Цюріху.

Перша - ретельна підготовка плану «відступу».  Приклад відповідального підходу до зміни поколінь власників у сімейному бізнесу слухачі програми мали змогу обговорити з представниками двох поколінь власників компанії Kundig AG – food ingredients supplier.

 Коли 66 річний власник цього бізнесу вирішив передати його дітям, він поїхав в Лозанну до IMD - однієї з найкращих в світі бізнес-шкіл, де є  спеціальна програма з  «family business». В результат він прийняв рішення, що продасть  бізнес дітям по вартості чистих активів. Діти погодилися, і викуповують свої частки, а батьки, фактично, живуть з цих коштів.

Друга - «без самодіяльності, наймайте професіоналів».

Компанія Cottonfields провела для слухачів програми DBA презентацію, присвячену темі «family office». Family office - це бізнес, який надає послуги управління активами сім'ї, і радить  як краще реалізувати програму «next generation».

Sustainable Investment Strategies  - це сучасний підхід в управлінні компаніями, на якому акцентував увагу доктор Рене Ніколоді (Dr. Rene Nicolodi) - керівник департаменту Sustainable Investment Kantonalbank Цюріху. Реалізація таких стратегій дозволяє поєднати фінансові інтереси власників бізнесів з економічними, екологічними, соціальними інтересами зацікавлених осіб (stakeholders). Досвід багатьох успішних компаній свідчить про те, що у довгостроковій перспективі такі інвестиції забезпечують підвищення цінності компаній та фінансових результатів для їх власників.

Можливі джерела фінансування стартапів – це одна з тем, яка хвилює сьогодні багатьох українських підприємців. Зважаючи на це, на модулі програми DBA в Цюріху це питання розглядалося як фахівцями з інвестування, так і тими практиками, яким вдалося залучити кошти. Зі сторони інвесторів виступала Свеня Спануч (Svenja Spanuch) – інвестиційний аналітик компанії Verve Capital Partner, а  від  власників стартапів – Максим Печерський – співвласник та керівник компанії PromoRepublic, яка починала свою діяльність в Україні, а зараз – представлена на ринках Фінляндії та США.

У цілому треба зазначити, що модуль в  Цюріху 2018 року, як і всі ті роки, що програма DBA  реалізується в МІМі, відповідав головній  її меті - бути Advanced Management International Studies (AMIS).