У фокусі WSJ&FT – зустріч президентів Байдена та Зеленського

03 вересня 2021

Попри те, що події в Афганістані займають перші шпальти всіх провідних видань світу, а глобальний бізнес переймається «закручуванням гайок» у китайському технологічному секторі, для аналізу візиту президента Зеленського до США знайшлося місце. Причому британська Financial Times присвятила цьому візиту більше уваги, аніж їхні американські колеги з Wall Street Journal.

В американському часописі тон – підкреслено нейтральний, навіть відсторонений. У статті радше перераховуються сподівання та прохання української сторони, аніж реакція американського істеблішменту. Британці ж не лише написали невеличкий звіт про зустріч, але і випустили редакторську колонку напередодні зустрічі. В ній вони поставили ті ж питання, відповіді на які цікавлять і українців, а саме про «Північний потік-2», безпеку, зв’язки з Москвою та надійність відносин між країнами.

Обидва видання відзначають, що питання безпеки та енергетики стали основними темами. Окрім занепокоєння щодо Північного потоку, WSJ озвучив заклик до США переконати Москву продовжити газовий контракт після 2024 р. Крім того, у статті зазначено, що на кордоні Росії та України не падає напруженість через те, що Росія продовжує ескалацію. Разом з тим, тема членства України в НАТО не піднімалася знову.

На думку FT, україно-американські відносини розвиваються на досить неприємному тлі. Серед негативних факторів – домовленість США та Німеччини щодо «Північного потоку», економічні та безпекові загрози, які є наслідком такої домовленості. А також – зустріч з російським президентом Путіним та ситуація з розслідуванням діяльності сина президента Байдена на вимогу тодішнього президента Трампа. Ситуація погіршується через проблеми США з виводом військ з Афганістану та загальних тенденцій навколо цієї країни, яку фактично віддано на поталу Талібану, щоб концентруватися на стосунках з Китаєм.

Президент Байден вважається прихильником України. Високопосадовці з його адміністрації зазначили, що жодна європейська країна не отримувала стільки уваги, скільки Україна. Він сам зазначив, що президент Зеленський – другий після німецької канцлерки Меркель, європейський гість США  за каденцію Байдена. Як доказ того –  США продовжує підтримувати Україну. Ще до зустрічі президентів було оголошено про надання безпекової допомоги на суму $60 млн. Окрім того, була підписана рамкова угода зі стратегічної оборони між Пентагоном та Україною.