Україна та Росія окреслили план завершення війни - FT

16 березня 2022

Україна та Росія серйозно просунулися у роботі над проектом плану з 15 пунктів, які включають припинення вогню та вивід російських військ, якщо Київ оголосить свій нейтральний статус та обмежить свої збройні сили, зазначили троє людей, залучених до переговорів. Таку інформацію наводить Financial Times.  За їхніми словами, запропонована угода, яку переговорники з обох боків обговорювали вперше у понеділок, включає у себе офіційну відмову Києва від вступу до НАТО та розміщення на своїй території військових баз за гарантії безпеки від таких союзників як США, Велика Британія та Туреччина. 

Характер західних гарантій безпеки для України та їхня прийнятність для Москви можуть стати серйозною перешкодою на шляху до досягнення згоди, так само як і статус українських територій, захоплених Росією та її поплічниками у 2014 р. Договір від 1994 р., який мав би гарантувати Україні безпеку, виявився нездатним попередити російську агресію. 

Хоча Москва та Київ заявили у середу, що вони зробили певний прогрес щодо домовленостей, українські високопосадовці скептично налаштовані щодо  готовності Путіна до миру та вважають, що Москва просто намагається виграти час для перегрупування своїх сил для продовження нападу. 

Михайло Подоляк, старший радник президента України Володимира Зеленського, сказав FT, що будь-яка угода має включати повний вивід російських військ з української території, захопленої після 24 лютого, а саме, південні регіони біля Чорного та Азовського морів та території на Північ від Києва. 

Україна матиме свої збройні сили, але буде зобов’язана не вступати у військові союзи  на кшталт НАТО та не мати військових баз на своїй території. 

Путінський прес-секретар Пєсков сказав, що нейтралітет України, подібний до австрійського або шведського, був би можливим.

«Такі варіанти нейтральності нині обговорюються», - зазначив Пєсков. Міністр закордонних справ Росії Лавров сказав, що обговорення дуже конкретних формулювань близьке до завершення. 

Попри прогрес на переговорах, Росія продовжує обстріли та бомбардування українських міст. Київ заявив, що починає контратаку проти загарбників. 

У своєму віртуальному зверненні до членів американського конгресу Зеленський просив США встановити безпольотну зону або надати винищувачі чи інші засоби, які би могли допомогти відбивати атаки росіян та посилити економічні санкції.

Зеленський сказав, що Україна потребує американської підтримки внаслідок того, що Росія напала на «наші цінності». Він нагадав американцям події Перл-Харбору та вересня 2001 р. і показав жахливі відео ракетних атак та обстрілів українських міст.

За словам Подоляка, нині не існує ефективної системи європейської безпеки, яку би підтримувала НАТО. «Лишень в Європі почалися серйозні бойові дії, НАТО швидко відійшло у бік», - сказав він. 

«Ми пропонуємо Україні модель безпекових гарантій, які передбачають негайну та юридично затверджену участь низки країн - гарантів нашої безпеки у конфлікті на боці України, якщо хтось зазіхатиме на нашу територіальну цілісність», додав він. 

Подоляк також зазначив, що будь-яка угода обов’язково повинна містити пункт про наявність власної армії. Він також не надав значення наявності іноземних військових баз в Україні через те, що це заборонено українським законодавством. 

Двоє людей також заявили, що угода закріплює права російської мови в Україні, де вона поширена, проте офіційна мова – лише одна, українська. Росія представила свій напад як спробу захистити російськомовних в Україні від «геноциду неонацистів».

«Гуманітарні питання включно з мовним питанням обговорюються лише через призму винятково українських інтересів», - заявив Подоляк. 

Найбільша проблема – російська вимога до України визнати анексію Криму 2014 р. та незалежність двох сепаратистських сателітів у Східному Донбасі. Станом на зараз Україна відмовилася обговорювати ці питання, проте готова розглядати їх окремо.