Успішні торги на ІРО, вимоги Москви щодо НАТО та елітна освіта для “громадян світу” - WSJ&FT  

14 січня 2022

Традиційний підсумок головних подій і тенденцій останніх днів від WSJ та FT.  

Цього тижня відбуваються переговори щодо ультиматуму Москви стосовно України та НАТО, про що пише FT. Високопосадовці в Женеві наполягають на праві НАТО та будь-якої країни самостійно вирішувати питання членства в організації. В Москві від такої ідеї сахаються. Дарма, що питання членства України у НАТО для Альянсу геть не на часі. Проте, НАТО запропонувало вести переговори щодо контролю озброєнь в Європі на принципах взаємності. Тобто, з одного боку йдеться про розміщення ракетної зброї, проведення навчань, а з іншого - про підвищення рівня прозорості контролю за цими процесами та комунікацій.

Україна опинилась у заголовках одразу двох матеріалів у WSJ. У Відні тривають переговори у рамках Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), в яких бере участь представник України. Видання нагадує, що ОБСЄ опікується винятково конвенційними озброєннями. Переговори в рамках Організації, чиї вплив та значимість у Європі, на думку американських дипломатів, не надто великі, покликані стати одним з елементів переговорного процесу між Вашингтоном, НАТО та Москвою, що, можливо, виведе всі сторони з кризи. Якщо цього не станеться, Захід введе безпрецедентні санкції. В цілому ж, на даному етапі, пошуки шляхів вирішення кризи між США та НАТО, з одного боку, та Москвою – з іншого, не принесли результатів, однак, переговорний процес ще триває.

Відносно добрі новини про ковід на сторінках WSJ, базовані на даних американських досліджень щодо Омікрону. Рівень госпіталізацій нижче та реанімації, на щастя, не переповнені попри різке зростання кількості заражень. В цілому ж, Омікрон швидко заміщує Дельту. Загалом, дуже стриманий оптимізм доречний – зібрані дані свідчать про широку поширеність цього варіанту вірусу при легшому протіканні хвороби.

TPG Inc., інвестиційна компанія приватних інвестицій, першою цього року вийшла на ІРО на Nasdaq, продавши майже 34 мільйона акцій і залучивши внаслідок цього мільярд доларів. Ця подія опинилась у фокусі і WSJ, і FT. Існує думка, що початок року – не найкращий час для подібних компаній через високу волатильність ринку, падіння цін на акції та слабкі фінансові результати компаній-новачків. Але цікавою є фінансова реструктуризація, яку перед тим здійснив TPG Inc. Йдеться про зменшення частки оплати за отримання прибутку на тлі збільшення частки оплати за обслуговування інвестицій. Слід додати, що такий підхід до формування доходів компанії нині стає новою нормою в цілому.

І наостанок: освіта в найпрестижніших вишах стрімко демократизується. Цього разу з ініціативою виступив Dartmouth College, університет з Ліги плюща. Як пише FT, вони дали можливість достойним абітурієнтам з різних країн отримати бакалаврат незалежно від їхніх статків. Тобто абітурієнтам пропонують місця в групі, не зважаючи на фінансову спроможність. Йдеться про програми, вартість яких становить $80 000 на рік за навчання та проживання. На думку ректора, Філіпа Ханлона, такий крок дозволить прибрати фінансові бар’єри на шляху талановитої молоді, адже таланти не залежать від географії або соціального становища. До того ж, нинішні лідери мають бути громадянами світу. Такий крок став можливий завдяки доброчинній кампанії, яка принесла Dartmouth College $90 мільйонів, зокрема $40від анонімного донора. Тож університет долучився до тої самої практики, яку ще минулого десятиліття ввели інші члени Ліги плюща – Гарвард, Йєль, Прінстон, МІТ та Амхерст.