“В армії можна робити по-іншому - це головне, що я звідси виніс”

Назва статті - вислів одного з випускників освітньої програми Бізнес-школи МІМ та фонду “Повернись живим” для вищого військового керівництва, яка завершилися 20 грудня.

23 грудня 2019

Три місяці 30 фахівців Міністерства оборони, офіцери Генерального штабу ЗСУ та командири різних родів і видів військ вивчали операційний менеджмент, управлінську психологію, лідерство, стратегічне мислення, ділові комунікації та багато іншого.

Олексій Виноградов привітав випускників та подякував всім причетним до програми: “Наші випускники працюють у різних сферах і багато з них очолюють ті чи інші волонтерськи рухи в Україні. І сама ця програма стала можливою завдяки нашому випускнику, засновнику фонду “Повернись живим”, Віталію Дейнезі. Я вдячний і йому і всім працівникам фонду. Я пишаюся, що ми всі це зробили разом!”

Ще на початку програми Віталій Дейнега пояснив, чому саме бізнес-освіта потрібна військовим. ”Спілкуючись з армійцями, ми зрозуміли, що в них не вистачає управлінських навичок. На жаль, основним методом мотивації у нашій армії досі є примус. У натовських арміях вже давно існують інші засоби вибудовування комунікації з людьми. Оволодіти цими навичками може допомогти тільки бізнес-освіта, тому що бізнес, побудований на примусі, був би просто не конкурентноздатним”, - сказав він.

У розмові випускники підкреслювали, що особливо цінним в навчанні стала сама можливість подивитися на звичні речі під іншим кутом. І, як наслідок, побачити нові можливості та рішення. 

"В моїй сфері багато завдань регламентовані внутрішніми інструкціями, тому люди не задумуються що можна робити інакше, а в МІМ я отримав зовсім інший погляд, - сказав Вадим Артамощенко, заступник директора Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України. - Якщо дивитися широко, то ми, військові, теж менеджери в своїй сфері, хоч це і по-іншому називається. Ми теж працюємо з людьми, організовуємо процеси, прораховуємо бюджети, приймаємо рішення ... І можливість подивитися на все це з позиції бізнес-менеджменту, виявилася дуже цінною. Стало зрозуміло, що можна діяти по-іншому, більш ефективно". Олександр Богуш, начальник управління логістики повітряного командування" Центр”, підкреслив, що майже кожна тема давала новий погляд на звичні питання.

Говорили й про практичні речі: наскільки збіглися очікування з реальністю при навчанні в МІМ і що корисного вони готові застосовувати в роботі прямо зараз.

“Коли я, людина з військової сфери, йшов вчитися до бізнес-школи, я йшов за новими підходами і методами, - розповів Вадим Артамощенко. - Наповнення програми якраз таке, що в роботі знадобиться все. Ми працюємо з курсантами, викладачами, підбираємо персонал. В моїй сфері багато людей закриті самі по собі. Я підгледів кілька цікавих педагогічних прийомів у викладачів МІМ, як встановлювати контакт з аудиторією і будувати самі заняття. В цілому, отримані компетенції можуть стати в нагоді в різних сферах діяльності".

"Від навчання у бізнес-школі я в першу чергу очікував розширення кругозору, - доповнив Олександр Богуш. - Особливо цікавими для мене виявилися конфліктологія, макроекономіка, фінанси, крос-культурний менеджмент, лідерство. Цих знань дуже не вистачало раніше. Того, чому навчають у військових навчальних закладах, недостатньо для сучасної армії. Багато взяв собі на замітку і буду застосовувати на практиці”. 

Олексій Виноградов поділився сподіваннями, що отримані знання стануть у пригоді їм та країні  якнайшвидше. “Ми зазвичай навчаємо людей з бізнесу. Тому, коли готували програму для війскових, то серйозно думали, що корисного ми можемо дати людям, які очолюють Збройні сили з точки зору їх повсякденної роботи. І зараз ми бачимо, що програма зайшла. Всі ті інструменти, які ви отримали тут, допоможуть зробити вашу діяльність, а через неї і всю армію ще сильнішою і системнішою”, - сказав він.

Випускники подарували МІМ дві книги з військовими світлинами "Війна без коментарів" та "Світ, який ми захищаємо". У цих книгах зібрані фотографії з місць бойових дій. 

Важлива частина навчання в МІМ - нетворкінг. Випускники відзначали, що на програмі у них сформувалися корисні зв'язки, які допоможуть в роботі.

Олексій Виноградов запросив військових приєднуватися й до ком’юніті МІМ.