В Бізнес-школі МІМ працює Енергетичний клуб. Підсумки першого засідання

Участь в першому засіданні взяли близько 50 осіб. Серед них – підприємці, експерти ринку електроенергетики та представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

21 березня 2019

Сьогодні електроенергетика займає 8% ВВП України, забезпечує чверть сплачених податків та зайнятість для 3% населення. Успішна реформа роздрібного ринку електроенергетики у такому форматі, як вона передбачена Законом "Про ринок електричної енергії", додатково збільшить до 2030 року надходження до бюджету на 12 мільярда доларів, прогнозують експерти. А поки -  у 2019-му  - українці відчують подорожчання енергоресурсів (приблизно на 3,5 грн за кіловат-годину), проте отримають більше інструментів для їхньої економії. Найбільш активні – почнуть самі виробляти та продавати електроенергію і добре зароблятимуть на її експорті.

Реформа ринку електроенергетики, яка стартувала 1 січня 2019 року, вже створила цікаві умови для бізнесу в Україні. Але ще «цікавіше», кажуть експерти, стане з 1 липня цього року, коли стартує другий етап імплементації змін. До чого готуватися українцям та як ефективно скористатися змінами – обговорили учасники першого засідання Енергетичного клубу Бізнес-школи МІМ 21 березня 2019 року.

Участь в першому засіданні взяли близько 50 осіб. Серед них –  підприємці, експерти ринку електроенергетики та представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Зокрема - Директор  департаменту енергозбутової політики ТОВ «Укренергоконсалтинг» Наталія КОСТИШЕНА,  Віце-президент громадської спілки «Перша енергетична асоціація України», екс-голова Комісії з регулювання енергетики Олександр РОГОЗІН, екс-голова Комісії з регулювання енергетики Сергій ТІТЕНКО, Президент ГС «СІГРЕ-Україна», екс-заступник міністра енергетики України Олександр СВЕТЕЛІК та інші. Модерував зустріч позаштатний радник Міністра енергетики України Сергій ЧЕХ.

Що принесе нам реформа? Чи стане ринок виробників ринком споживачів? Чи буде ціна на електроенергію формуватися попитом? Чи забезпечить реформа розвиток генерації? І які пропорції є оптимальними енергетичного балансу України? А ще – чиста енергія, якісний сервіс, свобода вибору постачальника, прийнятна ціна на електроенергію. Перспективи всіх цих питань спробували окреслити учасники першого засідання Енергетичного клубу Бізнес-школи МІМ. За підсумками обговорення готується резолюція, з якою можна буде ознайомитися на сайті Бізнес-школи МІМ.

Двогодинна гаряча дискусія довела, що тема енергетики є гостро актуальною. Питань поки що більше ніж відповідей. І всі вони потребують фахового діалогу. Тому, як відзначила президент Бізнес-школи МІМ Ірина ТИХОМИРОВА, було прийнято рішення проводити засідання Енергетичного клубу щокварталу.  А для ефективної комунікації з членами клубу та його потенційними учасниками був створений спеціальний онлайн майданчик за адресою  energy@mim.kiev.ua.

Цікаво, що напередодні засідання Енергетичного клубу Бізнес-школи МІМ було проведене онлайн-опитування. Респондентам було запропоновано відповісти на 8 закритих запитань, які передбачали прості відповіді «Так» або «Ні», щодо того, що вони знають про реформу ринку електроенергетики в Україні та які можливості/загрози відчули за перші три місяці її впровадження. Цікаво, що левова частка опитаних (від 80 до 90%, відповідно) відповіли, що не відчули поліпшення обслуговування, постачальник для них досі є ненадійним та вони не змогли скористатися опцією зміни постачальника. 63,8% зазначили, що нові тарифи не відповідають їх очікуванням. Водночас 65,7% вказали, що готові платити більше за умови поліпшення сервісу та надійності постачання електроенергії. 67,6% більше довіряють ціні електроенергії, яку формує ринок, аніж тій, яку встановлює держава в особі регулятора – НКЕРЕКП. І 79,4% вказали, що європейська інтеграція ринку електроенергетики відповідає їхнім інтересам.