Важке озброєння та Битва за Донбас - Financial Times

25 квітня 2022

A profound shift: US boosts supply of heavy weapons to Ukraine
https://www.ft.com/content/1d902798-8e8d-46f6-8c69-cf25dfd235d4?accessToken=zwAAAYBgVxBzkc8dkCeYjo1G9tOMac8l39I11A.MEYCIQC91oKrlLWrHA-p5fmfN3Y6hbqWR0u7IpHlRHhclrRm9gIhANFelf_sbHNmvZbDuxXt0FusIX2qqgfhs4vudHWRZfs3&sharetype=gift?token=7c40ea5c-4faf-4b35-817a-d7394c1cfed7

Ситуація в Укрїані нині непевна. З одного боку, очевидним є провал російського наступу та ефективність української воєнної стратегії, але з іншого боку - кількість росіян значно вища.

Непрямою ознакою успішності наших ЗСУ є збільшення постачання зброї та надання підтримки західними союзниками. Показовою є позиція США, які на початку війни були досить обережними що у риториці, що у поставках зброї, але все досить різко змінили.

Лише місяць назад США перешкодили Польщі надати Україні літаки МіГ. Але нині Білий дім сприяв поставкам запчастин, завдяки яким 20 бойових літаків приведені до бойової готовності. Нинішній адміністрації знадобилося 6 тижнів для того, щоб розвернутися на 180 градусів та почати надавати бронетранспортери, далекобійні гаубиці або гвинтокрили.

Причин такого повороту декілька. По-перше, відбувається переоцінка ядерної загрози з боку росії, яка нині не вважається надто високою. А по-друге, хоча власно найголовніше, – це якість опору, який чинить ЗСУ. Діяльність українських збройних сил перевищила всі найоптимістичніші прогнози. Спочатку найбільш доброзичливі експерти вважали, що Україна протримається декілька тижнів. Того і сенсу постачати зброю ніхто не бачив. Але нині щодня відбувається 8-10 авіарейсів, переважно американських, які привозять до західних кордонів все важчу і важчу зброю. З початку війни США поставили Україні летальної зброї на 3,4 мільярди доларів, з яких трохи менше ніж половину використали протягом минулого тижня.

Попри обмеження адміністрації Байдена – ніяких американських військ на території України та ніякої безпольотної зони – багато чого відбувається поза цим окресленим простором. Американські інструктори почали брати участь у навчанні українських вояків у Європі, Словакія отримала систему ППО Патріот, яку експлуатуватимуть американські військові, замість наданої Україні С-300. США підтримує зусилля деяких неназваних країн у наданні бойових літаків.

В цілому ж США налаштовані продовжувати надавати допомогу Україні у війні, яка на думку багатьох експертів, триватиме ще довго. Президент Байден заявив у виступі перед Конгресом, що і надалі проситиме гроші на безперебійне постачання зброї та боєприпасів «героїчним українським воякам».


The battle for Donbas: ‘the real test of this war’
https://www.ft.com/content/f299cb83-9f12-484b-8839-12ec96c87a72

Росіяни сконцентрувалися на наступі на Донбасі у спробі встановити повний контроль над Сходом та Півднем України. Якщо їм вдасться оточити українську армію на Донбасі та захопити східне узбережжя, то росіяни отримають серйозний аргумент для тиску під час переговорів, а не лише перемогу, про яку легко прозвітувати.

Проблема даного етапу війни у неможливості використовувати партизанську тактику. Тепер, коли вороги дали раду своїм силам, вони зможуть краще застосувати звичну їм тактику та підхід до ведення війни, а саме використання далекобійної артилерії для розчистки шляху для піхоти та інших видів сухопутних військ.

Битва почалася – з тилу по Сходу та Півдню України активно б’є артилерія. У наступі будуть використані найбільш боєздатні війська. Українці готуються до такого сценарію – будують фортифікаційні споруди протягом усієї лінії зіткнення, переправляється зброя тощо. Українські війська вмотивовані – вони воюють проти загарбників уже 8 років.

Слов’янськ та Краматорськ – основні цілі росіян, які атакують на Ізюмському напрямку на півдні, на Сіверодонецькому – на заході та Донецькому – сході. Кількість ворогів втричі перевищує кількість українських вояків, яким нині до того ж бракує боєприпасів. Питання чи вдасться загарбникам координувати свої військові дії наразі лишається відкритим. Призначення єдиного командувача виглядає як така спроба та намагання виправити помилки. Експерти визнають, що росіяни діють більш ефективно. До того ж логістика простіша через близькість Донбаса до росії.

Але ситуація для наших ворогів непроста. По-перше, вони діють на великій території. По-друге, погода їм геть не сприяє – через дощі вони діють у болоті. Того вибір у них невеликий – або амбіційно спробувати захопити всю територію, або «відкусувати» по шматочку, з використанням такої ж тактики як в Маріуполі.

Попри те, що за різними оцінками росіяни зосередили на Донбасі біля 80 000 війська, їхній бойовий дух низький. На думку фахівців, українцям доведеться поступитися якимись територіями, але невеликими.

Цілі москви нині незмінні – військовою силою примусити українців відмовитися від Євроатлантичної орієнтації та встановити своє домінування в регіоні.