Василь Хмельницький: «Я переконаний: багато людей в приймальні – ти поганий менеджер»

МІМ-Київ спільно з компанією Boyden global executive search, провідною міжнародною компанією в сфері підбору персоналу вищої управлінської ланки, розпочали серію зустрічей у форматі «Управлінського клубу». Гості Клубу – цікаві, успішні особистості, яким є що розповісти і які готові ділитися власним управлінським досвідом.

20 квітня 2017

Першим співрозмовником Олексія Долгіх, керуючого партнера «Бойден Україна», став відомий український бізнесмен Василь Хмельницький. Про успіхи і невдачі, управлінські рішення, підходи в менеджменті, власну мотивацію і створення ефективних команд говорили з Василем Івановичем 18 квітня у МІМ-Київ.

«Партнерство – головний принцип в роботі»


Бізнес-лідер, який працює з Василем Хмельницьким – наполегливий, зацікавлений, це людина, яка навчається і реалізовує ці знання на практиці, і головне – вміє працювати в команді. З генеральними директорами власних підприємств Хмельницький будує партнерські відносини, і вони цілком самостійні: «Це не директор – я ставлюся до нього, як до партнера. Я не можу бути кращим спеціалістом, ніж хтось із них. Я розумію, що в деяких вузькопрофільних питаннях вони більш компетентні, тому я не керую ними, а делегую повноваження». Як зауважив Василь Іванович, він готовий будувати будь-які партнерські відносини з людиною, яка глибоко розуміє свій бізнес, якій він може довіряти. І звичайно, родичі в бізнесі – табу. «В Україні партнерство – це не тільки вигідно, а й ефективно. Якщо ви маєте певні проблеми, а у вас хороший партнер – ви завжди можете до нього звернутися, і таким чином, отримуєте додатковий ресурс у вирішення цього питання. Тому партнерство – мій головний принцип. Більше того, варто шукати партнерів, найменш схожих поглядів з вами. Якщо людина не така комфортна, має інші навики, то об’єднання ваших навиків дасть більшу синергію».

Про мотивацію і роботу команд

У кожному окремому бізнесі – своя команда, де працюють свої стандарти в роботі і навчанні персоналу. Пан Василь сам постійно намагається навчатися, і його команди – не виняток. Кожного місяця відбувається невелике навчання команд. В основному воно спрямоване на побудову командного духу. Бо тільки міцні команди нині залишаються у виграші. «Люди мають найбільшу цінність для нас. Серед українців багато яскравих особистостей, але ми не дуже добре працюємо в командах. Створити справжню міцну команду – надвеликий челендж для нас». Крім того, кожен підрозділ має свою освітню програму, головний офіс не нав’язує пропозиції. І головне, якщо менеджер виявляє бажання поїхати навчатися на певний час закордон – витрати несе компанія. Оскільки саме їхні знання – найцінніший ресурс бізнесу.

«У мене цікава робота: я відкриваю бізнеси, створюю команди, мотивую, даю їм повноваження, контролюю і не вникаю в операційні процеси. Головне – мотивувати команду так, щоб їм було цікаво працювати… До мене ніколи не буває черги в приймальні. Я переконаний: багато людей в приймальні – ти поганий менеджер. Треба дати повноваження працівникам приймати рішення самостійно».

Про найважче управлінське рішення

«Найскладніше для мене – звільняти хороших спеціалістів. Бувають такі обставини при падінні ринку, коли і команда хороша, професіонали, а бізнесу нема. Однак я краще скорочу людей, а коли ситуація на ринку владнається знову «куплю» їх. Але ніколи не можна ставити хороших спеціалістів на інше місце, щоб «перечекати». Це неефективно».

ПроUnit City

Нині можна спостерігати таку тенденцію: молодь, яка працює в Силіконовій долині, не хоче їздити 40 хвилин він Сан-Франциско, вони хочуть бути в центрі міста, бути залученими прямо в місто. Щоб якось вирішити цю проблему, від Сан-Франциско запустили спеціальні автобуси зі всіма зручностями (бар, туалет і .п. ). Хмельницький же знайшов інший вихід – створив таку Силіконову долину прямо в місті. UnitCity– парк високих технологій. Насправді ж це ціле місто, де буде все, що звичне для міського середовища: школа, садок, університет (який, до речі, уже функціонує), велика кількість офісів. І все це пов’язане тільки з новаціями. «У людей пострадянського періоду якісна математична освіта, тож у нас багато компетентних молодих спеціалістів. Однак, на жаль, такі програмісти пишуть продукти для західних компаній. Ми не мали хорошої підготовки з підприємництва і менеджменту, тому у нас не так багато стартапів. Ці люди, які досягають тут певного рівня, не можуть знайти тої атмосфери, де зможуть застосувати свої знання, тому виїжджають до Польщі, Америки, Німеччини». Тож Василь Іванович одним із своїх завдань бачить створення в Україні такого інноваційного середовище, де наша перспективна молодь зможе реалізувати себе і залишитися працювати в Україні. Програма максимум для UnitCity– створити такі умови для людей, щоб вони, перебуваючи в Києві, не відчували різниці між Силіконовою долиною Unit’ом. «Не ми створюємо бізнес, ми створюємо тільки середовище, а бізнес у ньому має розвиватися. Якщо наші резиденти будуть успішними, будемо успішними ми, Unit, Київ і вся країна».

Про Новопечерську школу і освіту в Україні

Хмельницький називає головним завданням Новопечерської школи - не лише дати освіту дітям, а й зробити їх успішними. Це інший підхід – тут більше креативності, свободи. Це альтернатива нинішній українській освіті. «Наші вчителі навчаються на спеціалізованих програмах, що розробляються під наші цінності. І це теж не дуже просто. Як можна швидко дати нові знання 400 тис вчителів, мотивувати їх. Треба, щоб і на державному рівні це знайшло підтримку».

Про невдачі і глобальну мету

«Ми не можемо бути успішними, не маючи неуспішних проектів», - говорить Хмельницький. Тож згадав спікер і про неуспішні його проекти. Щодо власної глобальної мети Василь Іванович говорить так: «Моя мета і бажання: щоб успішними були члени моєї сім’ї, друзі, знайомі і вся країна. Бо тільки тоді можна бути успішним, коли всі навколо тебе успішні. Бізнес буде приносити прибуток, коли люди будуть мати кошти, щоб купувати ваш продукт».

Про перспективи

Звичайно, будівельні проекти Хмельницького відрізняються від інших: він не будує 1-2 будинки в дворі, він будує цілий мікрорайон («Новопечерські Липки», «Бульвар Фонтанів»). Однак під час зустрічі спікер наголосив, що не бачить перспектив у будівельному бізнесі, і планує відмовитися від цієї частини бізнесу. І це цілком зрозуміло: люди бідніють, ринок звужується, і компанії нині будують житло, яке не буде затребуване в наступному році. «Не закохуйтеся в нерухомість: пропонують хороші гроші – продавайте», - радить Хмельницький.

Майбутнє спікер бачить в UnitCity, а також в підприємствах, які виготовлятимуть продукцію, що нині імпортується. «Ми переглянули товари, які «Епіцентр» купує закордоном і які не виготовляють в Україні, як наприклад розетки. І розробили механізм, як виробляти більш вигідні продукти, які замістять імпорт. А згодом ми зможемо конкурувати з Китаєм і на ринку Європи. Тому наступний мій бізнес – будівництво невеликих заводів, які будуть випускати продукцію для заміщення імпорту». В свою чергу, такий бізнес не тільки сприятиме розвитку економіки країни, а й створить нові робочі місця людей.

Крім того, говорили і про відновлювальну енергетику. На питання, чи є там бізнес, Василь Іванович ствердно відповів: «Є, і дуже хороший. Під «зелену енергетику» більш дешеві кредити. Окупність такого бізнесу складає 5-5.5 років».

Про книги

Василь Іванович серед книг, які треба прочитати кожному, називає такі: «Пригни вище голови» М. Голдсміт, «7 звичок надзвичайно ефективних людей» С.Кові і, звичайно, книги видавництва K.Fund.

Замість підсумку

«Влучно сказав Ейнштейн: «Минулого вже не повернути, а стурбованість майбутнім руйнує наше теперішнє». Пропоную вам менше думати про майбутнє і більше читати книг. Якщо ми прийматимемо правильні й ефективні рішення, то, що б не було завтра, ми будемо готові до цього. Тому головне завдання – будьте ефективними сьогодні».

Фотозвіт події