Від навчальної програми до Школи експорту: МІМ розвиває партнерство в Таджикистані

27 липня 2021

Практичним результатом навчання для спеціалістів Агентства з експорту при Уряді Республіки Таджикистан на додаток до сертифікатів, стало створення Школи експорту. Протягом чотирьох місяців МІМ навчав слухачів за кількома напрямками: основи зовнішньоекономічної діяльності, маркетинг експорту, логістика та юридичні аспекти. Окремий модуль був присвячений лідерству, розвитку тренерських навичок і тому, як правильно подавати інформацію зацікавленій стороні - бізнесу, що хоче налагодити експортні поставки. 

«Для багатьох співробітників агентства це був перший раз, коли вони що-небудь казали з трибуни або робили публічну презентацію. Тому ми не очікували, що слухачі одразу продемонструють дива тренінгових компетенцій. Але сподобалося те, як вони  знаходять практичні приклади, вміють пояснити теорію своїми словами. А ще дуже сподобалося, що  вони роблять посилання один на одного: про маркетинг вам розкаже цей мій колега, а логістику чи юридичний бік питання розбере інший», - поділився враженнями викладач МІМ, директор програми MBA Олександр Сударкін, який фактично курував процес створення Школи експорту.

Один з фінальних модулів був присвячений міжнародному правовому аспекту зовнішньоекономічної діяльності. Слухачі вивчали різноманітні конвенції, що регулюють сферу, а також відпрацьовували рекомендації, як складати договори і які нюанси слід  передбачити. Багато питань і тем були обумовлені специфікою розташування країни і напрямками торгівлі, розповів Володимир Посполітак, завідувач кафедри гуманітарного розвитку МІМ, к.ю.н., доцент.

«Слухачів цікавили терміни Інкотермс-2020 з тією особливістю, що вони не мають виходу до моря. Тому загальна практика не завжди підходить. Також ми говорили про міжнародні розрахунки не лише з точки зору, як вони відбуваються, але що краще підходить з урахуванням специфіки експорту. Цікавим також був міжнародний комерційний арбітраж, особливо враховуючи, що під час заняття виявилося, що ні в узбецькому, ні в казахському, ні в російському, ні в українському міжнародних комерційних арбітражах немає суддів з Таджикистану. У майбутньому вони вирішили цю прогалину закрити, щоб таджицькі експортери не боялися звертатися в ці суди, знаючи, що вони можуть обрати суддю-таджика. Специфіка полягає в тому, що одна сторона може обрати одного суддю, інша - також, і вже ці двоє суддів обирають голову для вирішення арбітражної справи», - розповів про практичні знахідки навчання Володимир Посполітак.

Держслужбовці демонстрували живий інтерес до знань попри те, що мали поєднувати навчання зі службовими обов’язками. Примітно, що разом із співробітниками Агентства з експорту слухачами були і представники Міністерства сільського господарства та Міністерства економіки, що свідчить про комплексний підхід до розвитку експортного потенціалу країни.