Великі лідери допомагають ставати лідерами іншим - Томас Чаморро-Премюзік на «ReInforceUA

28 червня 2022

Про нарцисів-управлінців, роль Штучного Інтелекту у відборі лідерів, а також, чому на верхівці в якості лідерів так часто опиняються ті, хто не має відповідних компетенцій. Про це і не тільки йшлося під час другої лекції освітнього проєкту ReInforceUA.

Ми вибрали окремі тези від д-ра Томаса Чаморро-Премюзика, одного з провідних організаційних психологів, який спеціалізується на лідерстві. Він застосовує науку та технології для того, щоби допомогти організаціям передбачити ефективність роботи працівників:

- Лідерство – це певний спектр моделей поведінки, що дозволяють групі людей ефективно співпрацювати. Лідерство – це те, що люди, які займають владні позиції, роблять для того, щоби група людей змогла стати високоефективною командою. Системні багаторічні дослідження доводять, що від лідерів залежить 30 – 40% результату.

-  Я знаю, що у вас виступатиме професор Ювал Харарі, від якого ми знаємо, що здатність ефективно співпрацювати – один з критично важливих маркерів, які пояснюють еволюцію homo sapiens та людської цивілізації. Але ми також знаємо, що ця здатність – неорганічна і не виникає природньо.  З одного боку, ви маєте з’явитися, або стати на позицію лідера, а з іншого – поки ви не отримаєте владу, не матимете можливості проявити свої якості та допомогти людям ефективно співпрацювати. Часто на лідерських позиціях опиняється багато тих, хто не має до цього  хисту. Обираючи, ми частіше звертаємо увагу на стиль замість змісту і концентруємося на тому, що не просто не має відношення, а часто шкодить успішності лідерів.

- У первісному суспільстві складові елементи таланту були досить прості та очевидні. Якщо мисливці або збирачі вибирали собі не того лідера, то це їм дорого коштувало – їх просто зʼїдали. Нині, уперше за свою історію, ми маємо доручати лідерство незнайомцям, і вчимося довіряти іншим. Коли таке трапляється, відчиняються двері і для так званих «шаровиків», або людей, які добре вміють вводити в оману, фальшувати лідерський талант. А найкращий спосіб обманути інших – самим у щось повірити. Це видається найкращим поясненням непропорційно великому представництву не лише чоловіків на жіночих ролях, але і некомпетентних чоловіків на лідерських позиціях.

- Коли ми помиляємося, то не хочемо визнавати це. Причина – наше его під загрозою. Якщо високопоставлений керівник помиляється у виборі співробітника, або виборець змушений визнати, що не того президента вибрав, ми схильні інтерпретувати реальність так, щоби це підходило нам. Таким чином, ми опиняємося у пастці, або у колі невдач, що пояснює велику кількість некомпетентних керівників. Часто-густо це – чоловіки, не лише тому, що вони більше за жінок мають схильність до необґрунтованої самовпевненості, але і тому, що коли жінки демонструють самовпевненість, їх не сприймають так поблажливо як чоловіків. Замість того, щоби показувати пальцями на занадто самовпевнених жінок, нам слід перестати захоплюватися занадто самовпевненими чоловіками, яким бракує підґрунтя таланту або потенціалу.

-  Якщо є якась кореляція між тим, як людина проходить інтервʼю та успішністю роботи, то Штучний Інтелект має побачити це співвідношення і діяти на основі цього взаємозв’язку більш надійно, ніж люди. Алгоритми часто критикують за те, що вони – чорний ящик, а нам завжди треба розуміти, чому комусь відмовили. Я можу взяти на роботу когось тому, що ця людина приваблива та сміялася з моїх жартів, хоча ШІ зумів переконати, що причина – компетенція. Тому ШІ – хороший спосіб поліпшити нашу сфокусованість на даних та зробити рішення більш прив’язаними до фактів. Використовуйте алгоритми для оцінки різноманіття та посилення інклюзивності.

- Інтервʼю на співбесіді– це  завжди управління враженнями, запрошення до обману. Тут завжди видно фактори, які ми нині намагаємося нівелювати, а саме – чоловік або жінка, ступінь привабливості, бідний чи багатий, молодий чи старий тощо. Це вкрай недосконалий спосіб розгледіти наявність таких якостей як розум, цікавість, скромність та порядність. Іноді людина з високим рівнем соціальних навичок та емоційного інтелекту, з харизмою виявляється соціопатом, а то і психопатом. Єдино хто не губиться від стресу у такій ситуації як інтервʼю, саме нарциси та психопати. Вони настільки захоплені собою, що геть не хвилюються тоді, коли їх оцінюють.

- У футболі тренери перетворюють дітей на майбутніх зірок. Величні лідери фактично створюють школи лідерів. Робота з ними допомагає розкрити та реалізувати свій потенціал. Тобто лідери створюють високу результативність та виховують майбутніх лідерів. Це – дуже недооцінена якість лідера, але вона – невід’ємний його атрибут.

- На мою думку, великі лідери – завжди в процесі становлення, а не є кінцевим продуктом. Вони продовжують самоудосконалюватися, вчаться на власному досвіді. А їхнє навчання трансформується у зростання та розвиток. У той же час ми не можемо нехтувати численними результатами досліджень, які свідчать, що лідерство можна розвинути у дорослому віці - це залежить від набуття навичок, освіти. Навчання у хороших бізнес-школах та у хороших викладачів – це важлива складова.Якщо є цікавість, час, а його завжди можна знайти, то можна вчитися на досвіді інших. Є якийсь мінімум навчання, якого направду забагато не буває. Навчання робить вас кращими. Воно дозволить вам зрозуміти свої цінності, переконання, як вам краще керувати. Бо стиль має вписуватися у ваші цінності та відповідати вашій особистості. 

Стежте за аносами наступних лекцій та отримайте доступ до записів на сайті проєкта ReInforceUA