Вигорання як світовий виклик: МІМ вдруге став співорганізатором BMDA pre-conference

24 травня 2021

Успішний досвід заслуговує того, щоби бути повтореним. Вдруге Балтійська Асоціація розвитку менеджменту (BMDA) разом з Бізнес-школою МІМ провели спільну міжнародну онлайн-конференцію, яка зібрала учасників із більш, ніж 20 країн. Технічне забезпечення трансляції та доступу, як і минулого року, забезпечувала хост-платформа МІМ.

Разом з учасниками конференції  спікери шукали відповідь на питання "Чи дійсно світ страждає на вигорання? Проблеми, можливості та уроки пандемії COVID".

Панелістами стали світові експерти з охорони здоров’я на макрорівні, управлінці, HR-фахівці та представники МСБ.

«Ми стикаємося з труднощами для того, щоб стати кращими, а не гіршими. І я завжди кажу собі: коли щось відбувається, це має певну мету. Але ми повинні зробити так, щоб люди, які працюють з нами або на нас, були в доброму здоров’ї, ментальному та фізичному», – зазначив під час відкриття конференції Діпак К. Джайн, Президент Європейського підрозділу міжнародної бізнес-школи CEIBS (Китай/ США).

Президент МІМ Ірина Тихомирова поділилась тим, що особливості життя на карантині стали з одного боку випробуванням, а з іншого – точкою зростання та впровадження нових технологій.

«Для мене честь, що ми організовуємо конференцію другий рік поспіль. Ніхто не думав, що наше перебування “під замком” так довго протримається. Ми були впевнені, що це скоро закінчиться. Але рік пройшов, і ситуація майже не змінилась. Більше того, наш формат конференції вже нікого більше не дивує. З минулого травня це стало нашим щоденням. І ми знайшли в цьому переваги: ми об'єднуємося, руйнуємо бар’єри і кордони та продовжуємо працювати. Я впевнена, що ситуація зміниться і ми зробимо дуже цікаві висновки з цих двох років ковіду», – наголосила Ірина Тихомирова.

Віргініюс Кундротас, Президент BMDA (Литва), Декан Вищої школи Адізеса (США), зазначив, що тривале перебування в умовах стресу та обмежень збільшує небезпеку вигорання. З огляду на те, що невідомо скільки часу триватимуть такі умови, надзвичайно важливо розвивати уміння працювати в них.

«Зміни, якими б вони не були, означають, що ми не можемо робити те, що звикли. Як керівники, ми маємо приймати рішення: що ми вибираємо і як застосовуємо інновації. Впровадження прийнятих рішень завжди пов’язане з ризиком, а через непевність, яка оточує нас, люди перебувають в стані фрустрації і гніву. Стрес зростає і стає постійним. І коли ми в такому стані перебуваємо протягом тривалого часу, ми стикаємося з вигоранням. Тож питання, яке сьогодні є важливим: що ми як люди, як організації та країни можемо зробити для того, щоб зменшити ризик вигорання. Ми структурували конференцію так, щоб охопити всі ці рівні, використовуючи як емоційну складову, так і раціональну».

Виклики, з якими зіштовхнулися люди у всіх сферах суспільного і особистого життя, є системними, а отже системними мають бути і рішення для їх розв'язання. Саме тому поряд із науковцями, викладачами та практиками бізнес-процесів своїми спостереженнями та напрацюваннями ділилися фахівці у сфері психічного здоров'я та ті, хто опікується медичним напрямком, спрямованим на подолання пандемії.

«30% працівників медичної галузі вигорають, бо сама професія наражає на цей ризик. Але звичайні люди зараз мають дуже високий рівень стресу, більше половини з них відчувають тривожність і причини цього до кінця не зрозумілі. У таких умовах нам потрібні системні рішення, які можна знайти лише спільно. Лідери, які знаходяться на дуже високому рівні, шукають їх на рівних з усіма, бо ніхто не знає, як краще. І всі ми повинні навчитися слухати інших, бо іноді «маленька людина» здатна віднайти рішення, варте мільярдів», – зазначив Еугеніюс Лаурінітіс, Генеральний секретар Європейської Aсоціації психотерапії (Литва), говорячи про ті умови, в яких сьогодні опинилося все людство.

Якщо раніше бізнес-процеси були спрямовані на стимулювання продуктивності, то нині, коли ситуація змінилась, а гібридні формати роботи розмили поняття робочого часу, для лідерів компаній додалась необхідність підтримувати команди і допомагати їм у збалансуванні особистого простору і зусиль між різними сферами життя. Разом з тим, сьогодні як ніколи важливою є турбота про співробітників та їхні персональні потреби.

Анджей Борчик, HR-директор Grupa Żywiec в Heineken Group (Польща) розповів, як це було реалізовано в їхній компанії.

«Ми використовували всі наявні способи комунікації, щоб співробітники розуміли, що відбувається з нашим бізнесом. Запропонували юридичну, фінансову і психологічну підтримку для тих, хто перебуває вдома з дітьми. Впровадили нові правила – ніяких листів протягом вихідних, обов’язкова обідня перерва і по п’ятницях в другій половині дня жодних нарад – це час, який приділяється співробітникам для висновків, підбиття підсумків і підготовки до наступного тижня. Для лідерів ми проводили ментальні тренування – програма підтримки була націлена на те, щоб вони давали результат, працювали ефективно. Ми вчили керівників не починати наради з питань бізнесу, але з питань про ситуацію. Бо людям потрібно спілкування. Ми виробляємо нові навички і поведінкові моделі. Нам необхідно позбавитися мрії що минуле повернеться».

Останнім аккордом конференції стала практична вправа - спільна медитація, яку провів португальський фасилітатор і тренер Васко Гаспар.