Військове оподаткування: як працюватимуть нові правила

31 березня 2022

Перейти на єдиний податок у розмірі 2% - таку можливість для українського бізнесу відкрила держава задля того, щоб стимулювати розвиток бізнесу у воєнний час та спростити його діяльність. Про те, для кого підходять ці нові умови, як перейти на таку систему оподаткування та інші нюанси нововведень у  рамках проєкту «МІМ. Економічний фронт» розповів Петро Кричун, к.е.н., викладач Бізнес-школи МІМ, президент ФПБАУ, CFO агротрейдингової групи підриємств, засновник Центру Податкових Консультацій. Закон № 2120 прийняли 15 березня, а більшість змін, які стосуються спрощеного 2% податку, починають працювати з 1 квітня 2022 року.

Механізм, який пропонує влада для спрощеного оподаткування, не є чимось новим. Взято за основу модель класичного єдиного податку, який сплачують ті, хто перебуває на третій групі. Податок у 2% - тимчасовий.  Ці правила будуть діяти до завершення воєнного стану. Кінцева точка дещо незручна з точки зору планування і організації бізнесу, але очевидно, що можна в розрахунках закладати термін у 2-3 місяці. Після закінчення воєнного стану всі платники податків повернуться автоматично на ті схеми оподаткування, які вони використовували раніше.

Треба розуміти, що все, що робиться нашвидкуруч, зазвичай сирувате. На більшість питань, які виникають сьогодні в платників податків, відповідей немає. Тому не варто дуже критично ставитися до норм - там багато не пропрацьованого, не продуманого, але ці питання підіймаються і на них починають реагувати.

Серед змін – питання, які стосуються звітного періоду для єдиного податку у 2%. Було запропоновано відмовитися від квартального періоду звітності, зробити звіти місячними і поміняти терміни сплати цього податку – раз звітним періодом стає місяць, то і правило сплати залишити ті, які були прописані в податковому кодексі. Тобто місячний період передбачає звітність протягом 20 календарних днів і сплату податку протягом 10 днів від останнього дня подачі декларації.

Згідно законодавства, можливість перейти на 2% оподаткування стосується усіх фізичних та юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми. Формально це означає, що на цей податок може перейти будь-хто, в тому числі, і державні підприємці. На цій ставці можуть працювати діючі «єдинники» 3 групи, а також 4 групи, тобто сільгосппідприємства. Є два ключові критерії – це обсяг виручки має складати до 10 млрд грн за календарний рік, і друге – кількість працівників, яка насправді не має значення.

Заборонено переходити на сплату 2% податків суб’єктам господарської діяльності, які займаються азартними іграми, лотереями, букмекерськими послугами, тоталізаторами і так далі. Така система оподаткування заборонена для тих, хто займається обміном іноземної валюти, експортом, імпортом і продажем підакцизних товарів за дрібними винятками. Не можуть скористатися і ті, хто займається видобутком та реалізацією корисних копалин, страхові компанії, брокери, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, пенсійні та інвестиційні фонди та інші фінансові установи. Не можуть бути також платниками 2% податку фізичні і юридичні особи-нерезиденти.

Якщо вирішили перейти на сплату такого податку, то вам треба подати заяву. Податкові органи дозволили використовувати як зразок ту, яку використовували за потреби перейти на спрощену систему оподаткування чи поміняти групу. Є таке правило, що до цієї заяви бажано подавати окремий додаток з прогнозом виручки, доходу і так далі. Цього ніде не було вказано в роз’ясненнях, але практика показує, що це краще робити.

Більше роз’яснень ви знайдете за посиланням.