Як отримати $750 млн. за вигадану технологію

В серії книг “Бібліотека МІМ” вийшов друком світовий бестселер Джона Керрейроу «Погана кров».

20 травня 2019

Історія стартапу, який називають найбільшою аферою сучасності, — у книзі Джона Керрейроу «Погана кров». Її український переклад опубліковано у рамках партнерського проекту видавництва BookChef і Бізнес-школи MIM з передмовою віце-президента Бізнес-школи МІМ В’ячеслава Покотило.

«Книга «Дурна кров» не лише захоплива історія стартапу із Кремнієвої долини, а й цікавий приклад подекуди надмірно емоційної поведінки гравців інвестиційного ринку», — коментує В’ячеслав.

Засновниця Theranos, 22-річна Елізабет Холмс, переконала топових американських інвесторів в тому, що вона винайшла революційну систему аналізу крові. Нова технологія мала зробити дослідження легшими і швидшими — для отримання результату було б достатньо кількох крапель.

Елізабет залучила для проекту $750 млн. інвестицій від найуспішніших бізнесменів Кремнієвої долини. Про її стартап писали у Wall Street Journal та інших топових виданнях, їй надавали протекцію екс-держсекретарі США Генрі Генрі Кіссинджер та Джордж Шульц, а фахівці Apple звільнялись, щоб працювати з нею. Але виявилось, що вигадана Елізабет технологія не працює.

Перші підозри виникли у травні 2013 року, коли старший біохімік Theranos наклав на себе руки, сказавши дружині, що з досліджень нічого не вийшло. Але оперативно виявити, що технологія не працює, завадила висока секретність у компанії. Запити інвесторів і журналістів, які хотіли отримати детальнішу інформацію про дослідження, відхиляли з різних причин. А фахівців компанії, які починали про щось здогадуватись, одразу ж звільняли.

Як Елізабет вдалось переконати таку кількість людей в успіху свого задуму? Щоб з’ясувати це, автор книги, американський журналіст Джон Керрейроу, взяв інтерв'ю у 60 колишніх співробітників Theranos і опублікував історію, яка здивувала самого Білла Гейтса: «У цій книзі є все: вигадливі афери, корпоративні інтриги, розтиражовані ЗМІ історії, зруйновані сімейні стосунки, а також падіння компанії, яка колись оцінювалася майже в 10 мільярдів доларів»