Як розвинути «грошову безстрашність»? – Ірина Золотаревич для «MIM TOOLBOX»

06 липня 2022

Від того, як ми мислимо, залежить те, як ми діємо. Часи невизначеності породжують страхи, а ті, в свою чергу, впливають на прийняття рішень, креативність і загальну картину світу. Про те, як позбутися грошових страхів і зростати у доході, незважаючи на війну, у черговому випуску «MIM TOOLBOX» говорила  Ірина Золотаревич, консультант і коуч провідних політиків та підприємців, викладач Бізнес-школи МІМ, екс-радник Прем'єр-міністра України.

- Якщо зараз вам хтось скаже, що не має жодного занепокоєння щодо фінансів, не вірте. В будь-яку турбулентну «погоду» фінансові страхи приходять до всіх рано чи пізно. 

- У мене був клієнт, який  допоміг великій кількості експертів стати зірками  і заробити іншим людям якщо не мільйони, то десятки тисяч доларів. І  сам теж непогано заробив. У якийсь момент він сказав,  що у нього з'явилося відчуття, ніби йому просто стало нецікаво жити. “У мене є все, я забезпечений фінансами якщо не на все життя, то на багато років уперед”, - казав він. В нього почали з'являтися страхи,  коли він бачив, як з його картки списуються гроші і виявилося, що прокидатися зранку не хочеться саме тому, що він хотів уникнути цього страху. Колись, ще до початку власної справи, він жив з умовною сотнею доларів в кишені, економив на їжі і спав у друзів у вітальні. Ця ситуація змусила його швидко шукати інформацію, вчитися у потужних вчителів, щоби нарешті стати на ноги. Однак в якийсь момент списування грошей з картки стало тригером і повернуло до тієї ж ситуації, з якої він починав. У цього клієнта був страх бідності. І зараз я бачу у багатьох подібні обставини і реакції. Я працюю із дуже забезпеченими людьми, і майже у всіх з них є страх витрачати гроші.

- Є ще страх багатства. Його багато хто плутає зі страхом бідності, але це абсолютно інша історія. Моя клієнтка  була менеджером на зарплаті і розповідала, що щомісяця, перед тим як їй на карту впаде зарплатня, вона витрачала  кошти до копійки.  У неї було стійке переконання – якщо гроші накопичувати, то це на чорний день.

- Третій страх, який зустрічається часто - страх втратити гроші,  довіряючи людям. У дитинстві мама мого клієнта говорила: люди принагідно візьмуть своє і завжди обмануть, тому ти їм сильно не довіряй. І  у його голові сформувалося стійке переконання, що люди схильні красти.  Щойно в його компанії з’являвся потужний фахівець, щойно він виростав до рівня фінансового менеджера і до рівня підписання документів, цей чоловік  починав  підозрювати, що він  краде. Я запитала, скільки з цих випадків були підтверджені? І виявилося, жодного. Він пишався цим, говорячи, що попередив  крадіжки, але направду працювало упередження – страх довіряти людям, заснований на переконанні, що вони крадуть. 

- Як наш організм працює зі стресом? У стресу є крива. Початок, пік, зниження і відновлення. Ми з вами вже третій рік перебуваємо в тому стані, коли крива зниження стресу  не опускається до нижньої точки. У нас не відбувалося відновлення - крива не спускається донизу. З одного боку, мало того, що закінчується ресурс, відбувається й інша річ  - наш мозок, коли він у стресі, а не в безпеці, не здатен бути креативним і генерувати щось. Багато хто може опонувати, мовляв, людина в стресі навпаки здатна генерувати круті речі. Але це як з автівкою: ви можете у певних  обставинах, коли у вас екстрені ситуації, витиснути з неї максимум. Тільки ви добре знаєте, чим це скінчиться. Починаючи з того, що швидко згорає  пальне, і до того, як це впливає на технічний стан. Наш організм  сильний, але з ним  відбувається те саме. Тому в стратегічній перспективі наш мозок здатен генерувати рішення лише тоді, коли він почувається безпечно. 

- У небезпеці  вмикається зазвичай один з трьох  сценаріїв. Бий - це значить хтось винен в тому, що зі мною відбувається і мені потрібен ворог. Біжи – коли людина починає робити багато і швидко, не спиняючись ні в час ковіду, ні в війну. І третій спосіб –  замри. Це якраз  те, що робив мій клієнт, якому не хотілося зранку прокидатися. Саме так на нього діяв страх бідності. У більшості людей частіше всього вмикається сценарій «замри»: я в ступорі, я заморожений і не знаю, як мені діяти. Ми шукаємо,  за що зачепитися і чим наснажитися, а рішення не в цьому.  

Більше про страхи, які нам допомагають і заважають, а також методики, як працювати зі станами, які шкодять вам, ви знайдете у записі ефіру проєкту «MIM TOOLBOX» з Іриною Золотаревич.