Як США та ЄС відрізали Росію від глобальної економіки

18 березня 2022

Санкції проти фінансовго сектору у поєднанні з масованими поставками зброї лягли в основу західної анти-російської стратегії, направленої на руйнування російської економіки та уникнення прямого зіткнення росії з НАТО.

Щоправда, поки невідомо чи це якось стримає путінські військові плани. Попри те, що більшість аналітиків помилялася в оцінці швидкості просування загарбників та опору українців, путін не збирається іти на де-ескалацію конфлікту.

Вплив на російську економіку виявився навіть значнішим, ніж сподівалися на Заході. Адже росія донині отримує від європейців оплату за енергоносії. Багато транснаціональних компаній, таких як Visa, Mastercard, McDonald’s тощо своїм виходом з російського ринку посилили зусилля урядів щодо ізоляції росії. До цього додалося відключення низки російських банків від SWIFT.
Рубль впав на 13% з 24 лютого. Це призвело до масових намагань росіян забрати свої заощадження з банків на фоні погано працюючих підприємств. Закордонні активи російських олігархів, які близькі до Путіна, заморожені. Російський фондовий ринок вже декілька тижнів закритий.
До цих дій додалися серйозні кроки, спрямовані на заморожування активів російського Центробанку, розміщених поза межами країни та деномінованих в доларах, євро та інших валютах. 16,4% резервів зберігалися у доларах, 32,3% – у євро, а інші активи – це золото, юані тощо. Доступ до половини цих активів закрито.
Прес-секретар кремля назвав такі дії агресією та заявив, що США розв’язали проти росії економічну війну.

Дивує одностайність дій партнерів – у минулому навіть санкції проти таких явно недружніх режимів як Іран або Північна Корея викликали суперечки та вимагали тиску на компанії. Натомість цього разу всі державні органи США та ЄС діяли в унісон.
Санкції були створені за моделлю санкцій, які були застосовані проти Ірану, Північної Кореї, Венесуели, росії у 2014 р. та китайського телеком-гіганту Huawei.
Але ці санкції – не кінець.

Адміністрація Байдена вже заборонила імпорт російської нафти в США та почала припиняти нормальні відносини з рф. Вископосадовці говорять про посилення санкцій через варварські дії росії проти цивільного населення. Попри те, що експорт Європейських товарів до росії сягає 100 мільярдів доларів на рік, європейці погодилися з жорстким підходом американців, який дозволяє не лише блокувати експорт з росії , але і не дозволяти експорт товарів, вироблених за допомогою російського обладнання, ПЗ та креслень. Таким чином російський бізнес не зможе продавати свої товари третім країнами для подальшого перепродажу в ЄС.

Такі дії завдали серйозного удару російський економіці. Навіть путін був змушений визнати, що санкції впливають на економіку та оголосити це публічно.