Яка доля чекає на російську нафту - FT

08 листопада 2022

Трошки позитиву від керівництва одного з найбільших нафтотрейдерів. У своєму матеріалі FT пише, що російський експорт нафти зменшуватиметься на 1 млн барелів на день (а значить і доходи) попри те, що зростатиме їхній тіньовий флот танкерів. Навіть з урахуванням того, що росія вжила достатньо успішних заходів для захисту від наслідків сильніших санкцій щодо морських перевезень її нафти, які наберуть чинності у грудні, мінімальне падіння становитиме 500 тис. барелів на день.

Росія створює логістичні рішення, у той час як Європа планує відмовитися від російської нафти. І це досить важкі кроки, адже відмова від російських поставок накладається на інфляцію, викликану дефіцитом енергоносіїв.

Для росії питання стоїть руба. З одного боку, путін відмовляється продавати нафту з обмеженням цін. З іншого – їхнім доходам загрожує серйозна небезпека, бо доступ їхньої нафти за ринковими цінами може бути заблокований через введення у ЄС заборони страхувати танкери, які перевозять російську нафту.

Очікується, що росіяни вдадуться до практики перевантаження нафти у морі. Тобто з маленьких російських суден у водах біля ЄС нафту будуть перевантажувати на супертанкери. Таким чином намагатимуться приховати походження нафти.

Індія та Китай мають значний державний флот танкерів. Проте, попри їхню готовність купувати російську нафту, невідомо, чи дозволять вони використовувати свої танкери без європейської страховки.

Нині тіньовий флот налічує 270 танкерів, більшість з  яких зайняті у транспортуванні іранської та венесуельської нафти. На думку експертів, росіяни нині намагаються залучити старіші танкери, які мають бути виведені з експлуатації.

Брак російських поставок, звичайно, призведе до зростання цін на нафту. Так, за прогнозом, ціна у першому кварталі наступного року сягне $115 за барель проти $95 нині. Крім того, OPEC+ також не збирається збільшувати поставки, адже таким чином можна тримати ціни на високому рівні.

Але такому зростанню є і противага – зменшення попиту, зокрема у Китаї та США. За прогнозами, попит на нафту у четвертому кварталі цього року скоротиться на 2 млн барелів на день.