За прозорість та проти корупції: семінар Transparency Vision Action у МІМ

20 квітня 2018

Як подолати системну корупцію в освіті та у державі загалом - питання, на які протягом цього тижня шукали відповідь учасники студентського семінару, організованого Transparency Vision Action (TRAVA).

Проект Transparency Vision Action, заснований ініціативною групою студентів Вільного Університету Берліна (Східно-Європейські Студії), зібрав довкола себе молодь з різних куточків України. Усі вони стали учасниками семінару, що проходив 16-20 квітня у Бізнес-школі МІМ. У фокусі обговорення – системна проблема непрозорості у вищій освіті та пошук можливостей її вирішення силами студентів-активістів.

«Я не маю досвіду навчання в Україні. – зазначив Маттіас Меєр, один з організаторів семінару. – Проте мої друзі, які навчаються в цій країні, свідчать про часті випадки непрозорості та прояви академічної недоброчесності у системі освіти. По-іншому ситуація виглядає в Німеччині, де студенти після написання контрольних тестів можуть звернутися до професорів за поясненням отриманих оцінок, і це є правильним, адже свідчить про прозорість процесу. До того ж, у переважній більшості німецьких вишів використовується спеціальне програмне забезпечення, яке унеможливлює плагіат серед студентських робіт».

Формат семінару передбачав групову роботу над студентськими проектами, покликаними покращити ситуацію з прозорістю у вищій освіті, а також виступи запрошених експертів. Одним з таких став випускник МІМ Олександр Лємєнов, Головний експерт групи «Антикорупційна реформа» Реанімаційного пакету реформ. У червні минулого року він закінчив MBA in Public Administration – Generation UA.

Олександр зазначив, що в Україні дуже низький відсоток людей з активною громадянською позицією. Як наслідок, при такій незацікавленості виникає сприятливе середовище для розвитку корупції як явища. І саме молодь, спрагла до відповідних змін у суспільстві, зможе подолати цю проблему.

Ще одна важлива теза, на якій наголосив Олександр Лємєнов, - необхідність залучення бізнесу до процесу викорінення корупції. Наразі в Україні склалась ситуація, коли зацікавленою стороною в антикорупційній боротьбі здебільшого виступають різноманітні зарубіжні організації-донори. Вітчизняний бізнес, хоч і потребує створення прозорих умов для свого функціонування, чомусь залишається осторонь. І це має бути не лише фінансова підтримка процесу, важливо підтримувати антикорупційну діяльність на інституційному, інформаційному рівнях.

«Найголовніше – це люди, які поділяють спільні цінності. Це те, чому нас навчали у МІМ. Створення спільноти таких людей дозволить подолати проблему навіть в умовах несприятливої кон’юнктури, бізнесової та громадської», - додав Олександр.