Заборона на купівлю акцій на "вторинці", санкції від росії і трохи ковіду - огляд WSJ&FT

09 червня 2022

Західна економіка продовжує вводити нові санкції проти росії та мінімізувати негативні наслідки для своєї економіки.

Так, американським інвесторам віднині заборонено купувати російські цінні папери на вторинному ринку, пише WSJ. Цей крок – посилення санкцій щодо фінансового сектора агресора, адже до цього часу було заборонено купувати лише нові випуски державних та деяких корпоративних боргових цінних паперів. Формулювання достатньо жорстке – громадянам США заборонено інвестувати в росію, шляхом «придбання нових та існуючих боргових та пайових цінних паперів, випущених юридичними особами в Російській Федерації». Американцям дозволено продавати або передавати такі цінні папери, але лише не-резидентам.

На сторінках того ж WSJ йдеться про те, що Росія завдає удару у відповідь. У свіжий санкційний список включили росіяни включили СЕО Нетфлікса, авіакомпанії Дельта, провідної інвестиційної компанії Блекрок, які до речі, виступили з досить однозначним стейтментом щодо подій в Україні, та кінокомпанії Юніверсал пікчерз. Їм заборонено відвідувати росію протягом невизначеного терміну. Всі ці керівники представляють компанії, які припинили роботу в та з агресором.

Ну і як же без новин про енергетику: на ринку нафти Саудівська Аравія та союзники зголосилися на збільшення видобутку. Проте очікуваного зменшення ціни не відбулося. Принаймні поки що. Причин декілька.  По-перше, видобуток країн ОРЕС+ зріс менше, ніж просіла пропозиція через російські санкції. По-друге, інші виробники нафти не поспішають збільшити видобуток. Наприклад, американські видобувники сланцю не поспішають з реівестиціями своїх солідних доходів, які були отримані внаслідок збільшення видобутих та проданих обсягів. Результатів домовленостей про постачання нафти з Венесуели поки не видно, домовленості з Іраном – ще сумнівніша перспектива, а сподіватися на канадський видобуток теж не доводиться після того, як США відкликали дозвіл на будівництво досить суперечливого нафтогону Keystone XL. Проте, попри зростання цін, вони ще не досягли максимуму, який був у 2008 р. Одні фахівці вважають, що аж допоки ціни не зменшать попит, ціна на нафту триматиметься, пише FT. Інші – що ціна впаде внаслідок кризи, викликаної цінами на енергоносії та війною росії проти України.

Всі вже забули про ковід та повязані з ним проблеми? Але він не зник, нагадує FT. Проте, з’явилася нова вакцина, яку підтримало Федеральне Агентство з Ліків. Вакцина компанії Нововакс цікава тим що використовує білкову технологію, на відміну від мРНК технології БіоНтек/Пфайзера. Принцип не новий: його використовували у вакціинах проти грипу та стригучого лишая. Особливі сподівання покладаються на вакцину через її «традиційність». В цьому вбачають аргумент проти антивакцинаторських рухів.