Знання на експорт: МІМ допомагає Таджикистану в налагодженні міжнародної торгівлі

06 квітня 2021

Українські напрацювання у сфері експорту лягли в основу навчальної програми, яку МІМ буде реалізовувати в Таджикистані до липня 2021 року для співробітників Агентства з експорту при Уряді Республіки та інших держслужбовців.

Перший модуль із шести запланованих у рамках програми «Основи створення і управління бізнесом», був присвячений питанням міжнародно-правового регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Лекції на цю тему та відповідні обговорення провів Володимир Посполітак, завідувач кафедри гуманітарного розвитку МІМ, к.ю.н., доцент. А практичну частину, базовану на досвіді Державної установи «Офіс з просування експорту України» підготувала Тетяна Міськова, директорка Офісу. Вона поділилась моделями, що існують в Україні, і висвітлила питання логістики, вимог до товарів і доступу до міжнародних ринків.

«Слухачів зацікавили торгові місії та закордонні виставки, бо вони такого не роблять. Хоча це основний канал пошуку партнерів, це те, за чим до нас приходять клієнти з бізнесу, тому ми над цим ґрунтовно працюємо. І другий момент, який дуже сподобався приймаючій стороні і був ключовим, – це наш експортний веб-портал, де у нас дуже  багато заготовок документів – чек-листи, тест готовності на експорт тощо. Вся ця практична сторона їх дуже вразила, бо є бажання також все відцифровувати у цьому напрямку», – говорить Тетяна Міськова.

Українська сторона готова надати усі існуючі напрацювання з розробки аналогічного порталу у Таджикистані, адаптувавши його під місцеву специфіку. Крім того, представники GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH) у Таджикистані, які фінансують навчальну програму «Основи створення і управління бізнесом», готові посприяти в розробці ресурсу.

Державні структури Таджикистану виявляють глибокий і живий інтерес до пропонованих їм знань – поділився спостереженнями Володимир Посполітак. Він відзначає потужну команду Агентства на чолі з Директором Шавкатом Бобозодою, яка націлена не лише на сприйняття матеріалу та досвіду, але й до дискусій і осмислення змісту одразу в контексті місцевих реалій.

«Голова Агентства – екс-міністр, який має дуже великий досвід. Він зібрав свою команду заступників, директорів департаментів, і більшість з них – кандидати наук, які мають високий рівень кваліфікації. У групі були присутні представники Міністерства сільського господарства та  Міністерства економіки. Через громадянську війну, яка була в Таджикистані у 90-х роках, країні доводиться надолужувати певні прогалини, спричинені соціальними заворушеннями, зараз. Країна досить цікава, не подібна до жодної країни поруч», – ділиться враженнями Володимир Посполітак. «Ми обговорювали, як Афганістан закуповує арматуру в Таджикистані з повною 100-відсотковою передоплатою. Той же Афганістан міг би закуповувати товари в Україні. Для нас Афганістан – це така закрита зона з бойовими діями, але насправді це країна з величезними  можливостями, з великою кількістю грошей, з проходженням платежів без проблем. Українські зовнішньоекономічні можливості – торгувати з Афганістаном через Таджикистан чи з залученням таджиків, оскільки в них це – один народ, вони один одному довіряють, і це хороший варіант для експортних можливостей України».

Перспективи експортної співпраці з Таджикистаном бачить і Тетяна Міськова. Попри те, що країна не має доступу до моря і логістика досить ускладнена (транспортування відбувається автомобілями і рідше – літаками). Це один з тих напрямків, над яким у рамках навчання будуть працювати на наступних модулях.

«Я розказала  про можливості України – у нас є 18 угод про вільну торгівлю. Це великий потенціал для того, щоб Україна була хабом і тут робили допереробку і експортували у Східну Європу та в інші країни. У Таджикистані для України також є простір для експорту. Тому я говорила, що варто залучати інвестиції в Україну для допереробки і подальшого експорту своєї продукції за кордон. Можна робити якісь спільні підприємства разом у Таджикистані, а через них експортувати багато товарів у Східні країни – Афганістан, Пакистан, Індію. Тож Таджикистан також може бути хабом для подальшого експорту для України», – додає Тетяна Міськова. 

Навчання від викладачів МІМ – чим не перша ластівка такої взаємодії? Тетяна Міськова високо оцінила той факт, що українська бізнес-школа стала експортером освітніх послуг, виконавцем у державному проєкті Таджикистану із залученням міжнародного фінансування.