«Зустрічати кризу треба з кешем, а позбавлятися грошей – щойно економіка починає зростати»: Михайло Кухар на МІМ-ТV

03 березня 2021

 

В українській економіці відбувається «відскок тенісного м’яча», а 2021 рік у світовому розрізі – початок восьмирічного циклу економічного зростання. Про це в ефірі МІМ-ТV розповів економіст, викладач макроекономіки Бізнес-школи МІМ Михайло Кухар.

Основні тези прямою мовою:

- Є два правила, які ми обговорюємо в нашому курсі з макроекономіки в МІМ: зустрічайте кризу з кешем, і позбавляйтеся всіх грошей, як тільки економіка відновлює зростання. Все, що би ви не купили на початку зростання економічного циклу, буквально вже за 2-3 роки коштуватиме дорожче на 10-20%, а якщо вам пощастить, то і в рази дорожче, ніж зараз.

- Взагалі, найкраще інвестувати в свій бізнес. Якщо у вас є ідея, як виробляти додану вартість за рахунок створення робочих місць, це може приносити (в залежності від вашого підприємницького хисту) сто відсотків доходу, якого немає на жодних ринках. Якщо ж йдеться про пасивне інвестування, я вважаю, що перше місце – це земля, друге місце – нерухомість, а третє місце – це короткі гривневі облігації внутрішньої державної позики.

- На цей рік у нас гарна новина, але вона ж і погана – ми знову матимемо позитивний платіжний баланс. Це означає, що влітку долар коштуватиме 26 гривень. На кінець року, за нашими прогнозами, курс триматиметься на рівні 26,5 – 27,5.

- «Нульова декларація» – це прекрасна річ. Нам всім треба буде перейти на загальне декларування, тому що громадяни не усвідомлюють, скільки податків вони насправді сплачують. І можливо, коли почнуть декларувати, люди зрозуміють, що податки не повинні бути такими високими чи низькими.