Епідемія короновірусу в світі

За матеріалами Financial Times, Wall Street Journal та Harvard Business Review

31 січня 2020

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) в четвер, 30 січня оголосила 2019-nCoV або короновірус , що передається респіраторно, глобальною загрозою. Хвороба почалась з м. Ухань (Китай) та почала швидко розповсюджуватись країною. Випадки хвороби також відзначено в Австралії, Франції, Японії, Таїланді, США, Фінляндії, Індії, Сингапурі, Філіпінах, Камбоджі, Малайзії, Німеччині, Японії, Канаді, В’єтнамі, Канаді, Непалі, Шрі Ланці, а також Тайвані, Макао та Гонконгу. Станом на 30.01.2020 р.  було зафіксовано 9,500  випадків захворювання та 213 смертей. Вакцини проти хвороби, як і ліків, поки не існує.

Короновірус часто порівнюють із SARS, епідемією грипу в 2002 – 2003 рр., яка теж пішла з Китаю, в першу чергу, через темпи розповсюдження. Але чи насправді все так зле?

Від SARS померло 10% тих, хто захворів, порівняно з 3% хворих через коронавірус. Окрім того, більшість тих, хто помер, страждали на різні хвороби, зокрема діабет, та були старшими за 60 років. Дарма, що корон вірус – респіраторна інфекція, вона передається контактно (поцілунок, контакт зі слиною хворого), а не через чхання чи кашель. За оцінками Imperial College London, одна хвора людина заразила 2,6 здорових. За даними ВООЗ, темпи зараження коливаються між 1.4 та 2.5 людей, що значно менше за кір (12 – 18 випадків зараження).

Вплив епідемії (а чи дійсно це епідемія?) на світову економіку поки що оцінити важко, проте вже можна говорити про те, що Tesla Inc., IKEA, Apple, Starbucks, KFC, Pizza Hut, Taco Bell, Boeing призупинили або вдвічі скоротили свою операційну діяльність у Китаї. Aeroflot, British Airways, Lion Air (Індонезія), American Airlines Group, Delta Air Lines зменшили кількість рейсів до Китаю. JPMorgan Chase & Co., Ford Motor Co. та Kraft Heinz Co. заборонили співробітникам їхати до Китаю. Більшість компаній продовжила канікули Весняного фестивалю (китайського нового року).  Постраждали також Hilton Worldwide Inc. (6% номерів розташовано в Китаї) та Marriott International Inc.,( 8,5% номерів розташовано в Китаї). Bernard Arnault, СЕО  LVHM заявив про те, що якщо епідемія не вщухне до березня, у компанії можуть бути проблеми. Goldman попереджає про можливий негативний вплив епідемії на економіку США.

В цілому ж можна зробити висновок про те, що попри панічні настрої, говорити про реальну небезпеку зарано. Проте, очевидно, що ситуація вимагає ретельного спостереження.