ПЕРШІ ШПАЛЬТИ FINANCIAL TIMES ТА THE WALL STREET JOURNAL: CЕРЕДИНА ЛЮТОГО '21

Чи вартують прибутки на непевних та корумпованих ринках ризиків? Однозначної відповіді не існує. Але настає час «Ч», коли політичні події перетворюються на економічні. Китай тому свідок.

11 лютого 2021

Виглядає занадто добре, щоб бути правдою…

Цього разу у ролі «занадто добре» – компанія Ant, власниця платіжної системи та фінтеківська перлина у короні Alibaba, якою володіє Jack Ma.

Ще 2018 року провідні світові інвестори, такі як Silver Lake, Warburg Pincus LLC, Carlyle Group та T. Rowe Price Group взяли участь у довгоочікуваному залученні капіталу з боку Ant. Тоді компанія залучила $14 млрд та була визнана найдорожчим стартапом у світі. З них $10 млрд дали міжнародні інвестори, які фактично придбали акції компанії – оболонки, яку сама Ant заснувала для залучення капіталу у доларах. Така схема буда обрана тому, що для того, щоб експлуатувати платіжну систему Alipay, необхідно бути компанією-резидентом Китаю. Проте така юрисдикція сильно обмежує можливості залучення міжнародних грошей. Всі пристали на умови Ant попри їхню несприятливість для інвесторів. Достатньо сказати, що у разі невиходу на ІРО, їхня частка була абсолютно не ліквідною, реченців для ІРО не було, крім того, права голосу та місця у раді директорів міжнародні інвестори були позбавлені. Всі очікували на ІРО, але восени минулого року перед виходом на біржі Гонконга та Шанхая, ІРО було відмінене через критичні висловлювання Jack Ma про високопосадовців – регуляторів фінансового ринку Китая та центрального уряду країни. Після цього можливості виходу для іноземців критично скоротились, адже викуп часток компанією був неможливий через те, що така така процедура була пов’язана з виходом на ІРО, а строки ІРО взагалі не були визначенні.

Нині Jack Ma ціною переформатування компанії та приведення її структури та способу роботи у повну відповідність з китайським законодавчим полем відновлює роботу компанії. Проте очікуваної прибутковості або швидкості окупності інвестицій, через які міжнародні інвестори зголосились на вкрай невигідні умови, годі очікувати. А інвестори мають відповісти собі на питання: чи варті доходи від економік тоталітарних режимів непередбачуваних наслідків невдоволення перших осіб. 

Поки розбирались з п. Ма, взялись за високопосадовців компанії Tencent Holding, найдорожчої публічної компанії, яка володіє WeChat. Пана Zhang Feng затримано у зв’язку з антикорупційною справою у вищих ешелонах державної влади. В цілому складається враження про «полювання» на технологічних гігантів з боку влади. 

Політична подія з економічними наслідками? Сумнівно

Візит очільника закордонних справ до Москви призвів до неочікуваного афронту – чи не вперше за довгий період обидві сторони проявили відриту конфронтацію, навіть без намагань це замаскувати. Це призвело  до суперечок всередині блоку. Адвокати Москви опинились у вкрай незручному становищі – вони були змушені реагувати на  ситуацію, якої би воліли уникнути. Натомість голос їхніх опонентів зазвучав гучніше. Але чи матиме це якісь наслідки окрім риторики? Адже Німеччина, як і раніше, є прибічницею Nord Stream, добудову якого нині відновили, а Emmanuel Macron продовжує наполягати на продовженні діалогу з Росією попри опір всередині власного уряду. Але очевидно, що всім доведеться змиритись з тим, що Росія готова до діалогу з блоком лише на власних умовах. Чи погодиться Європа? Беручі до уваги економічні, енергетичні та економічні інтереси великих гравців,  фахівці схиляються до того, що кардинальних змін не відбудеться і все обмежиться заморожуванням поточної ситуації. 

Як подорожувати цього року

Весь світ знудився за час карантину різного ступеня суворості. Тож не дивно, що попит на подорожі у другій половині цього року вже подвоївся – до того, що перенеслось з 2020 року додалися запити, що почались одразу після оголошення про сертифікацію вакцин. Що рекомендують фахівці з подорожей з Wall Street Journal? 

По-перше, бронюйте заздалегідь попри непевність прогнозів, адже навряд чи галузь, яка майже рік не працювала матиме широкий вибір пропозицій.

По-друге, уважно вивчайте умови відшкодування. Якщо минулого року ви не мали штрафних санкцій, то цього року слід уважно читати дрібний шрифт.

По-третє, постійно перевіряйте вимоги щодо стану здоров’я. Наприклад, Qantas оголосила, що не пускатиме не щеплених пасажирів на міжнародні рейси. До речі, авіакомпанії досить регулярно публікують вимоги щодо охорони здоров’я.

По-четверте, вивчіть місце, куди їдете. Адже місцеві правила можуть відрізнятись від міжнародних. Перевірте, чи дозволять вам хворіти в готелі. Цілком можливо, що у разі інфікування, ви будете зобов’язані лежати у державній лікарні.

По-п’яте, максимально використовуйте програму лояльності.

По-шосте, будьте готові до високо вірогідних змін у ваших планах – нині не існує нічого стабільного. Нарешті, нікуди не поспішайте і подорожуйте простими маршрутами. Врешті-решт тенденції food, slow fashion та slow travel були і до епідемії, він просто їх прискорив.