Перші шпальти Financial Times та The Wall Street Journal: Початок 2021 року

Минулий рік закінчився оптимістичними очікуваннями, пов’язаними з початком широкомасштабного щеплення у західному світі та переобрання американського президента. Проте подальші події поставили під сумнів якщо не оптимізм, то принаймні надію на більш спокійний рік. Китай теж додав дрібку перцю до ситуації.

14 січня 2021

США

Озброєний напад на Капітолій в США вразив не лише американців. Як і дописи п. Трампа у соціальних мережах, які були розцінені як підбурювання до заколоту. Нині американські законодавці оголосили імпічмент п. Трампу. Але за імпічмент проголосувала лише одна палата, саме Конгрес. За імпічмент голосували представники обох партій. Щодо Сенату, то ситуація нині непевна. З одного боку, там багато республіканців, а з іншого – Республіканська партія не має одностайного ставлення до п. Трампа. У будь-якому випадку, голосування за імпічмент відбуватиметься після складання присяги п. Байденом.

Нині ніхто не зацікавлений у прискоренні цього процесу – тут і загроза нового заколоту у день інавгурації, і велика кількість прихильників п. Трампа, які готові будуть оголосити його мучеником, і серйозні проблеми, викликані COVID, які повинен буде вирішувати новий президент. З позитивних наслідків – п. Трамп не матиме права балотуватись на виборні посади. Того процес може бути продовжений. Тим більше, що ставлення до нього корпоративної Америки теж не однозначне.

З економічної точки зору в США розглядаються великі пакети допомоги постраждалим від епідемії. Ідеться про план на суму $1,9 трильйонів. План включатиме як персональну фінансову допомогу, так і допомогу місцевим урядам. Це призвело до пожвавлення інтересу інвесторів до муніципальних облігацій, але до зменшення зацікавленості в акціях. Такі очікування відбились у падінні ф’ючерсів, прив’язаних до індексів S&P 500 (0,3% протягом 2-х днів) та Nasdaq-100 (мінус 0,1%).

Пандемія COVID-19


Країни оголошують різні види карантинів, комендантських годин, а надмірна кількість смертей переконує, що пандемія ще не подолана. Але розпочата масова кампанія щеплення створює та підтримує оптимізм. Як і завжди, криза створила нові можливості. Про це свідчать успіхи багатьох компаній, зокрема швидка вакцинація в Ізраїлі призвела до підвищення інтересу інвесторів до фондового ринку країни. Національний індекс ТА-25 збільшив свою вартість у доларах на 6% протягом року. Того країна вважається одним з фаворитів пост-пандемічного відновлення.

Китай


Ситуація навколо Китаю досить суперечлива. Країна першою виходить з пандемії, її фондовий ринок демонструє рекордну прибутковість, карантинні обмеження надали технологічним гігантам додатковий поштовх до розвитку. Але… Невихід на ІРО з достеменно невідомих причин Ant Group має потенціал стати скандалом року. Такі компанії як BlackRock, GIC та Silver Lake лишились з неліквідними акціями Ant Group після квапливого згортання ІРО. Ідеться про інвестиції на суму $10,3 мільярда доларів. Вже традиційно, ІРО було структуровано через офшори.Того зрозуміти, чи можливо отримати свої гроші назад, поки що неможливо. На додачу до юридичних труднощів додались політичні. Адже ІРО припинили тоді, коли Jack Ma, та основний власник компанії дозволив собі публічно висловити критичні зауваження на адресу банківського державного регулятора. На додачу ще і призупинили лістинг акцій Ant на Гонконзькій фондовій біржі.
В цілому ж кейс Ant Group – відображення боротьби між президентом Китаю Xi Jinping та Jack Ma. Таке протистояння несе загрози не лише в Китаї через те, що Ant Group – це лише частина Alibaba Group. У штаб-квартирі всієї групи у Ханчжоу відбулись обшуки.

Ситуація з піонером онлайнової торгівлі та особисто одного з найбагатших китайців демонструє особливості китайської економіки. З одного боку, після реформ Deng Xiaoping комуністична партія потребує приватного бізнесу для забезпечення економічного розвитку, податків та робочих місць. З іншого – партія геть схиблена на контролі, особливо після приходу до влади Xi Jinping. Тому триває антимонопольне розслідування всієї Alibaba Group, яке, як прогнозують, призведе до розпаду групи. Сам Jack Ma з листопада минулого року не з’являється на публіці, що вкрай нетипово для нього. Думки щодо його безпеки розділились. США включили до «чорного інвестиційного списку» компанію Xiaomi. Її також включили до списку компаній, які підтримують китайські збройні сили. Проте компанія має право використовувати чіпи Qualcomm та операційну систему Android, що полегшує використання продуктів за межами Китаю.