Енергетичний тероризм - останній аргумент путіна? - огляд FT

15 липня 2022

Нині відбувається один з вирішальних моментів у війні. По пʼяти місяцях війни та завойованого титанічними зусиллями Лисичанська путін заявив, що вони ще не воювали по-справжньому. Дивна заява, особливо на тлі того, що загарбникам знадобилося 3 місяці, щоб окупувати 1/5 частину країни. Що ж мав на увазі диктатор? – запитують, і одразу ж шукають відповідей журналісти FT.

 Нині війна ведеться на виснаження для обох сторін. Можливість поповнювати ресурси є критичною. Адже зараз сторони перебувають у третій фазі війни, коли після провалу бліцкригу та безперервного обстрілу позицій навіть у москви скорочуються запаси боєприпасів. Попри це все ще існує загроза того, що сантиметр за сантиметром Донбас буде окупований, а Київ схилятимуть до переговорів на невигідних умовах. Такі переговори виглядають вірогідними на тлі енергетичного шантажу з боку росії.

Чи можна цьому завадити? На думку експертів так. Якщо правильно скористається тим, що росіянам все важче залучати людей до війни в Україні та новітньою зброєю, яку постачає Захід.

HIMARSʼи, які надають США, настільки змінили картину, що цілком реально розглядається можливість звільнення Херсона та можливого контрнаступу на Півдні. Багато хто вважає, що цей регіон важливіший за Донбас через те, що дає доступ до моря. 

 Щодо людського фактору, то в Україні вже воює 80% російської армії, і ці війська виснажені. Загальна мобілізація – небажана, але можлива. Проте і тут є часовий люфт – організація, логістика та навчання такої кількості людей потребуватиме часу, тому в Україні є приблизно 6 місяців.

Україна, на жаль, теж має слабкі місця – брак висококваліфікованої піхоти та броньованого транспорту, обладнання для захищеного радіозв’язку, обмеження у визначенні можливостей російської електронної війни, нестача артилерійських боєприпасів – новітніх HIMARSʼів недостатньо для успішної контр-наступальної операції. Тож не дивно, що навчання українських піхотинців має таке саме значення, як і постачання зброї.

 Але є в путіна досить потужні аргументи. Блокада портів заважає поставкам продовольства, що створює проблеми для всього світу. Бомбардування цивільних обʼєктів спрямоване на підрив бойового духу. Економічна ситуація в Україні – жахлива. Нині Україні потрібно до 9 млрд. доларів на місяць, щоби покрити найнеобхідніші витрати.

Нині США надало 4 млрд. доларів та планує додати ще 6,2 мільярди до вересня. ЄС надав 1 млрд з обіцяних у квітні 9 млрд. Там продовжується дискусія щодо того, це будуть позики чи гранти.

 Європі теж непереливки – дається взнаки газова залежність. Росія скоротила поставки газу. Існує ризик повного припинення, що збільшить суму в платіжках для домогосподарств та загрожує закриттям енергоємних підприємств. Того диктатор сподівається, що зима примусить європейців схилити Київ до переговорів на його умовах. Проте він уже раз прорахувався.