Групове мислення та дисфункції команди – Олександр Сударкін в ефірі «MIM TOOLBOX»

29 червня 2022

Робота команд у часи криз та війни потребує уміння мислити і діяти за рамками звичного. Саме тому особливо прискіпливо слід виявляти пастки групового мислення, які обмежуть в оцінці ситуації, реагуванні на небезпеки та прийняття рішень. 

Черговий ефір «MIM TOOLBOX» з Олександром Сударкіним, директором програми МВА в МІМ, коучем, практикуючим психологом, був присвячений тому, як ідентифікувати та врахувати у діяльності команд подібні пастки.

- Зазвичай лідери прагнуть, щоб всі одностайно підтримували їхню ідею. Формально багато лідерів команд казатимуть, що вони за різноманіття і готові чути всі думки. Але казати і робити - різні речі. Поспостерігайте, коли з керівником під час нарад хтось не погоджується: чи побачите ви зміну обличчя, негативну реакцію, чи може керівник скаже прямо «я тут приймаю рішення» або дасть це зрозуміти.

- Причина такого феномену – бажання зробити так, щоб група була як один. Щоб було узгодження думок, прагнення до загального погодження рішення. І не було ідей, які серйозно відрізняються від загально прийнятої лінії. «Всі як один» і крапка. Другий момент – яким чином організації приймають рішення. Я не багато бачив організацій в своєму житті, де є прописаний процес прийняття рішень. Зазвичай це або «всі поговорили, а я вирішив», або «всі поговорили, потім ще трохи поговорили, втомилися і тоді керівник приймає рішення».

-  Ми у Бізнес-школі МІМ експериментуємо з прийняттями рішень у єдиній ліцензованій бізнес-симуляції «Еверест», де у нас задача - піднятися на найвищу вершину світу. Ми тестуємо кілька гіпотез. Перша: чи дійсно усі люди у нашій команді мають одну і ту саму мету? Важливо розуміти, що кожна команда, яка працює на певну ціль, стикається з так званою асиметрією цілей. Якщо перекласти це на людську мову з академічної – це розуміння того, що кожен в команді має власну мету, яка не завжди більш важлива, ніж загальна ціль. Але це абсолютно точно впливає на те, яким чином команда буде досягати мети. Другий момент: коли ви йдете за метою, у вас є різна інформація – це асиметрія інформації в команді. Ми думаємо, що учасники групи надають всю інформацію, яка їм доступна. Але це не так.

- Все це зазвичай призводить до так званого «групового мислення». Це конформізм або абсолютна згода – «я, як всі», «я, як група». Це походить з дуже давніх часів, коли відрізнятися від групи було фізично небезпечно. Зрештою, навіть ті люди, які є прогресивними, хочуть відрізнятися від інших, але однаково створюють свою спільноту. Цей феномен призводить до трьох груп симптомів.

- Перша група - «перебільшення повноважень групи та рівня її моралі». Це виражається в тому, що «ми як група не можемо помилятися, бо врахували все і не може існувати якоїсь думки чи чинника, який буде впливати на рішення поза тим, що ми обговорили». Це так звана ілюзія непогрішності. Або інший прояв – «ми приймаємо набагато кращі рішення ніж інші, бо ми просто ліпші люди». Це так звана віра у високий морально-етичний рівень групи.

- Друга група симптомів - «закритість від зовнішнього середовища». Зокрема це теза «ми бачимо тільки ту інформацію, яка нами вже зібрана і відкидаємо ту інформацію, яка не підходить під нашу». Не тому, що вона не існує, а тому що ми її ігноруємо. Або ще такий симптом: «опоненти групи – слабкі і упереджені». Такі команди упевнені в своїй непотоплюваності, адже «що нам можуть зробити конкуренти, з нашими можливостями ми закінчимо конкурентну боротьбу за два-три тижні і вони просто втратять гроші». Якщо ми не оцінюємо належно конкурентів, це означає, що ми потрапляємо в пастку групового мислення.

- Третій блок симптомів - «прагнення до одностайності». Тут можна відзначити самоцензуру – «я думаю про щось, але казати не буду». Бо це може поставити групу у незручне становище. Також це ілюзія одностайності – підганяючи себе самоцензурою, ми відходимо від розуміння того, що може бути інша думка і точка зору. І ще слід відзначити тиск групи і звинувачення в нелояльності. Це виражається через умовний посил «ти що, не з нами?». Найактивніші в групі, «контролери мислення» – люди, які беруть на себе функцію «забити інодумця», який міркує інакше.              

Більше про вади команди, а також практичні рекомендації для лідерів, як мінімізувати вплив описаних «симптомів», ви знайдете у відеозаписі випуску «MIM TOOLBOX».