Гучні корупційні справи у світі – огляд FT

02 лютого 2023

Останні тижні корупція була темою №1 в Україні. Втім, боротьба з хабарництвом та зловживанням службовим становищем є характерною рисою нинішнього суспільства. Ця тема і є провідною в нашому огляді FT.

Футбольний чемпіонат в Катарі від початку мав поганий присмак: гра ніколи не була там популярна, інфраструктури немає, клімат непідходящий тощо, пише FT. Ще під час чемпіонату відбулися гучні арешти. Серед заарештованих – грецька політикиня Єва Кайлі, Віцепрезидентка Європарламенту. Її звинувачують в отриманні готівки та дорогих подарунків від Катару та Марокко за відповідні резолюції парламенту. Зокрема, йдеться про пом’якшення критики щодо порушення прав працівників-мігрантів на будівництві стадіонів та інших обʼєктів для мундіалю, про права на вилов риби та приналежність спірних територій у Західній Сахарі. Затримана «працювала» разом з мережею колишніх членів парламенту, які очолювали низку неурядових організацій. Нині вони перебувають під слідством, дехто – заарештований. Люди, близькі до розслідування, вважають, що отримані хабарі мали піти на виплати далі, інакше би знайдена готівка була би вже в офшорах. Відповідно, на Європарламент очікують серйозні реформи – вже було оголошено про перші кроки, які складаються з 14 реформ.

Самана Ашані, британсько-іранського консультанта, чия компанія Unaoil була в центрі цілої хабарницької мережі, засудили до року вʼязниці у Великій Британії. Його компанія складалася з того, що у нас називається «рішала» та посередників, які платили хабарі державним чиновникам від імені таких поважних компаній як Rolls-Royce чи Petrofac. Всього серед клієнтів «консалтерів» 27 компаній. Основна сфера діяльності компанії – енергетичний ринок в Африці, Близькому Сході та Середній Азії. Судова справа спровокувала низку антикорупційних розслідувань по всьому світі, повідомляє FT.

І ще одна стаття від FT, присвячена зловживанням людей при владі. У Південно-Африканській Республіці, економіку якою вважають однією з найбільших у світі, яка розвивається, стався скандал в енергетичному секторі. Отруїли голову державного монополіста енергетичного сектору Андре де Рюйтера. Він викрив кримінальну схему підміни високоякісного вугілля на відходи під час транспортування. Така протиправна діяльність призводила до численних відключень електрики у багатьох регіонах. Розслідування було сповільнено політичними причинами. Електростанції розташовані у провінції Мпумаланґа, що багата на поклади вугілля, і разом з тим є електоральною основою Африканського національного конгресу (АНК), правлячої партії ПАР. Попередник нинішнього президента Рамапози, Джейкоб Зума, якого називали свого часу «африканським януковичем», фактично віддав компанію та регіон своїм поплічникам на пограбування. Ба більше, його справедливо  звинувачують у тому, що правова система в країні була якщо не демонтована, то значно розбалансована. Як наслідок, важко знайти юридичні важелі вирішення проблеми, що вважається найбільшою загрозою економіки країни, яка страждає через катастрофічну нерівність.