МІМ-Київ – одна з кращих бізнес-шкіл світу

​Сьогодні складно здивувати когось лідируючими позиціями компанії в рейтингах і міжнародних оглядах. Але людина «не із сфери» не завжди розуміє, що та чи інша нагорода означає, і чи можна її вважати достовірним показником якості продукту компанії.

14 лютого 2017

Сьогодні складно здивувати когось лідируючими позиціями компанії в рейтингах і міжнародних оглядах. Але людина «не із сфери» не завжди розуміє, що та чи інша нагорода означає, і чи можна її вважати достовірним показником якості продукту компанії. А якщо це послуга, до того ж, бізнес-освіта - тут все ще складніше. Провідна бізнес-школа України МІМ-Київ в грудні стала однією з 300 кращих шкіл світу за версією міжнародного агентства Eduniversal. Що значить це визнання для потенційного слухача бізнес-школи і як відбувається ранжування в рейтингу, розповідає президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова.

Українські бізнес-школи стверджують, що їхня освіта нічим не відрізняється від бізнес-освіти закордоном. Але у відомих міжнародних рейтингах бізнес-шкіл важко зустріти українські. У чому причина?
Серед безлічі рейтингів бізнес-шкіл найавторитетніші, звичайно ж, рейтинги Forbes і Financial Times. Головним критерієм оцінки тут є зарплата випускника (різниця до вступу і після). Фактично це рейтинги для певної частини світу: до нього складно потрапити школам зі Східної Європи, Африки чи Латинської Америки. Не тому, що вони пропонують «неякісний продукт» - вони добре працюють і їх обирають теж. Вплив цих бізнес-шкіл на економіку країни, регіону може бути навіть більшим, ніж тих, які є в цих рейтингах. Наприклад, в списку кращих у Financial Times і Forbes ви не знайдете бізнес-школи в Монтерреї (Мексика), тому що зарплати в Мексиці не порівняти з зарплатами в США і Великобританії. Для таких регіонів, як Латинська Америка, Східна Європа, де курс валют, рівень зарплат інший, «сірі» та «чорні» зарплати, цей найголовніший критерій не працює.

За якими критеріями тоді оцінювати українські бізнес-школи?
У Eduniversal кажуть: «У першу чергу ми довіряємо людям, які працюють в бізнес-освіті», і одним з головних критеріїв оцінки в цьому рейтингу є голосування деканів всіх бізнес-шкіл. Кожна з 9 географічних зон отримує певну квоту (скільки шкіл вони можуть представити в рейтингу). У певний момент всі декани отримують доступ до електронної платформи голосування. Тут знаходиться вся необхідна інформація для ознайомлення зі школами і посилання на їхні сайти. У кожній країні, окрім своєї, декани голосують і обирають найдостойніші на їхню думку. Після цього голосування з 6 тисяч (а саме стільки в світі бізнес-шкіл) в наступному етапі оцінюють вже тільки тисячу шкіл, які і «розподіляють» по Пальмових Лігах. На цьому етапі Науковий комітет Eduniversal проводить якісну оцінку навчальних закладів: наявність акредитацій, які є визначальними для рейтингу, членство в асоціаціях, адже це підтверджує, що ви дійсно бізнес-школа і визнані спільнотою. Також тут оцінюють вплив навчального закладу на академічний світ, громадське та політичне життя країни і регіону: які дослідницькі проекти, видання, конференції проводить школа. Після закінчення процедури оцінювання кожна школа займає місце в одній з п'яти пальмових Ліг: 100 шкіл - в першій, 200 - в другій, 400 - в Лізі трьох Пальм, 200 - в Лізі чотирьох, 100 - в п'яти. Кожна з Ліг має свою назву і значення, в залежності від рівня впливу бізнес-школи - від локального до глобального.
Що означає номінація в рейтингу Eduniversal для МІМ-Київ?
Цього року Бізнес-школа МІМ-Київ стала єдиною в лізі «4 Palmes of Excellence» не тільки серед українських бізнес-шкіл, а й у своєму регіоні. Ми ставили за мету бути міжнародною школою в Україні, українською, але міжнародною - і домоглися її. Тепер ми «Top Business School with significant international influence». Цю міжнародність підтверджують і програми, які відповідають прийнятим світовим стандартам і відповідають регіональній специфіці, і наші випускники, адже ми вчимо так, щоб вони могли працювати на міжнародному рівні. Зараз у нас з'являється все більше студентів з таких країн, як Молдова, Білорусь, Казахстан і МІМ-Київ стає освітнім хабом всього регіону. Ми також старанно будуємо мережу партнерств, не кожна бізнес-школа Європи може похвалитися такими довгостроковими і впливовими міжнародними партнерствами. До слова, за час перебування на конференції Eduniversal в Австралії ми обговорили можливість партнерства з Ризької міжнародною школою економіки і ділового адміністрування (RISEBA) та Університетом менеджменту і економіки в Вільнюсі (ISM). Це дуже значиме для нас партнерство. Разом, як певний консорціум, ми зможемо представляти свій регіон, звертаючись з спільними пропозиціями. Утрьох легше бути помітними - нас будуть чути.
Очевидно, представники бізнес-освіти добре розуміють авторитетність і компетентність агентства Eduniversal, чого не можна сказати про потенційних слухачів бізнес-школи. Як розцінювати перемогу МІМ-Київ в рейтингу вашим новим слухачам?
У більшості країнах розвиток бізнес-освіти - пріоритет національної політики, і кращі бізнес-школи світу мають державну підтримку. Ми ж існуємо в паралельній реальності. У Міністерстві освіти і науки вже кілька років тому з переліку спеціальностей прибрали магістра бізнес-адміністрування (MBA). У світі магістри державного управління та бізнес-адміністрування існують паралельно - це дві гілки однієї основи. Наша ж держава визнає, що є магістри public administration, але при цьому вирішила, що успішні управлінці в бізнесі не потрібні. Можливо, це і відображає нашу дійсність. А економіка насправді ж будується на управлінцях, підприємцях, і які б реформи ми не робили, які ідеї не втілювали - реалізовують це люди, а їх потрібно організовувати, мотивувати.
Коли в країні немає прийнятих стандартів і законодавства для контролю бізнес-освіти, саме міжнародні акредитації, асоціації та рейтинги є мірилом якості нашого українського продукту. І рейтинг Eduniversal підтверджує те, що в МІМ-Київ слухач отримає освіту, яка не поступається рівню освіти будь-якої іншої відомої світовій спільноті бізнес-школи.
Можливо, після таких гучних перемог держава все ж зверне увагу на бізнес-освіту?
Хочеться вірити. Коли ми отримували нагороду на Eduniversal World Convention в Австралії, президент агентства Eduniversal вітав не МІМ, а всю Україну. І у мене було таке відчуття, що ще трохи - і заграє гімн. Він говорив про те, що ця нагорода - перемога країни, ми домоглися того, що стали помітними. І це унікальний випадок, коли країна, у якій йде війна, піднімається в цьому освітньому рейтингу. Цей момент найбільше запам'ятався нам. МІМ-Київ тепер одна з 300 кращих бізнес-шкіл світу, одна з 15 в Центрально-Східній Європі. А це значить, що ми впливаємо не тільки на життя нашої країни, а й усього регіону. Ми досягнули поставленої мети, і мета, яка попереду, теж зрозуміла - 5 Palmes of Excellence.

За матеріалами сайту biz.liga.net