Неекономна зелена енергетика, бізнес не для слабкодухих і занепад General Electric - огляд WSJ&FT

12 листопада 2021

Занепад General Electric, найбільш знаної промислової групи Америки, здійняло значний галас по обидва боки океану.  Компанія, яка протягом останніх 20 років виробляла все – від електролампочок до реактивних авіадвигунів, врешті-решт розпалася. 

Ціна на їхні акції впала на 75% порівняно з 2000 роком. Замість колись могутньої GE тепер буде утворено 3 компанії – медичну, енергетичну та авіаційну. Останні 20 років GE скуповувала все, що бачила. Через численні злиття та поглинання компанія заплатила своїм інвестиційним банкірам та радникам рекордну суму $7,2 млрд, йдеться у статті Financial Times. Звичайно, це призвело до звинувачень представників інвестиційної галузі у нехтуванні інтересами компанії на догоду власним прибуткам , адже за закриті оборудки «інвестиційники» отримують вищу винагороду. Але не лише фінансисти доклалися до проблем GE. Пандемія створила проблеми для авіаційного та медичного напрямків бізнесу – міжнародні авіаподорожі значно скоротилися, а ланцюги постачання зазнали порушень. Ціла низка СЕО, що мінялися один за одним, намагалися зробити цього велетня гнучкішим, навіть пробували позбутися активів, але марно. Після розпаду особливі надії покладають на авіаційну компанію, передусім очікуючи на відродження авіамандрівок після закінчення пандемії.

Можна говорити про певну зрілість ринку стрімінгових послуг, принаймні в Північній Америці, найбільшому ринку компанії Netflix. Внаслідок успіху «Гри в кальмара», яку подивилися принаймні 140 млн абонентів, компанія має лише 70 тисяч нових споживачів у США та Канаді. В цілому ж, у третьому кварталі 4,4 млн людей підписалися на Netflix. Про це йдеться у Financial Times та пишуть на своїх шпальтах Wall Street Journal. Кількість контенту, який транслюється онлайн, та його провайдерів стрімко зростає. Серед тих, хто вийшов на цей ринок, такі гіганти з глибокими кишенями і значним досвідом, як Disney+ (Disney), HBO Max (Warner Media) тощо. Звідси для всіх гравців галузі постає питання – як у таких умовах заробляти? Поки що відповідь одна – вкладатися у створення контенту. У третьому кварталі Netflix випустив 824 серій контенту, HBO Max – 2006,  Disney+ – 150.  До кінця року остання з перелічених компаній  витратить $17 млрд на контент. Як зазначив один з фахівців галузі – «Цей бізнес не для слабкодухих, спринтерів чи тих, хто переймається такими низькими поняттями, як грошовий потік або сума чистої заборгованості».

І зрештою, енергетика – одна з найбільш обговорюваних нині тем і в контексті використання її як зброї, і в сенсі зміни клімату. Поки що з жалем можна відзначити, що сподівання відносно альтернативної енергетики були занадто оптимістичними. Нині 60% електрики виробляється з використанням традиційних енергоносіїв - нафти, газу, вугілля, що на 7% менше, ніж у 2010 році. За інформацією Wall Street Journal очікується, що частка традиційних джерел впаде до 42-48% у 2030 р. Серед найбільших альтернативних джерел енергії – сонце, ядерна енергія, вітряна, геотермальна та водень.

Сонячна енергетика нині на стадії стрімкого розвитку та комерціалізації технологій. До того ж вона найдешевша. ЇЇ повна вирівняна вартість - $45 за МВт/год. Головна перешкода – брак технологій зберігання. Поки що досягти достатньої ємності сховища, тобто батарей, не вдалося, а максимальний термін зберігання усього лише 3-4 години.

Ядерна енергія – одна з найчистіших та не потребує сховищ, працює 24/7. Проте, гостро стоїть питання безпеки та вартості експлуатації. Повна вирівняна вартість - $74 за МВт/год., що робить її одним з найдорожчих енергоносіїв. Перешкоди – висока вартість та довгий процес ліцензування, сертифікації, а також захоронення відходів.

Вітер виробляє електрику шляхом обертання лопаток турбіни навколо ротора і його, на відміну від сонця, завжди достатньо. Кількість електростанцій стрімко зростає, але вони потребують багато матеріалів для створення великих турбін. Повна вирівняна вартість впала до $48 за МВт/год. на суші та $90 за МВт/год. на морі. Перешкоди – шум, що відлякує тварин, протести місцевих жителів та необхідність транспортування з місця виробництва до місць споживання.

Геотермальна енергія – це енергія тепла земної мантії, яку добувають глибоким бурінням. Особливе значення цей енергоносій має для опалення, адже 50% від енергоспоживання йде саме на задоволення наших потреб в теплі.  Ця енергія – дорога. Її вартість становить $69 за МВт/год. Перешкоди – найбільші джерела такої енергії знаходяться задалеко від споживачів, часто у національних парках та місцях проживання аборигенів, які можуть бути проти таких проєктів.

Водень – ще одне джерело енергії, від якого очікують мало не рішення всіх енергетичних проблем  наступного десятиліття. Особливі надії на нього покладають у сфері розвитку транспортного сектора. Це дорога енергія, особливо якщо йдеться про створення водню без використання викопного палива. Його вартість становить $130 за МВт/год. Проблемною є висока вартість «зеленого» водню, через це неможливо економити на ньому, оскільки витрати на виробництво є досить масштабними.