Огляд WSJ та FT: екоактивісти перемагають нафту, а вчені – побічку від вакцин

28 травня 2021

Традиційний огляд світових видань сьогодні присвячений протистоянню нафтових виробників та екоактивістів, купівлі корпорацією Tesla мікрочіпів за передплатою та новинам про те, що побічні ефекти від вакцин проти коронавірусу можуть бути подолані вже незабаром.  

Нафта – вже давно більше, ніж просто сировина. Попри бажання відмовитися від викопного палива, «не все так складається, як гадається». Але й активісти не байдикують, а судяться. Цього разу постраждали Exxon та Shell, йдеться у статті «Нафтові гіганти зазнають серйозної поразки у питаннях зміни клімату на тлі посилення тиску на галузь» від Wall Street Journal. Голландський суд визнав Shell частково винною у змінах клімату та наказав компанії значно та швидко зменшити викиди вуглецю. Декілька годин потому інвестор-активіст отримав принаймні 2 місця у раді директорів Exxon. Всі очікують, що це призведе до зміни стратегії, яка до того була сфокусована на викопному паливі.

Попри те, що багато дослідників вважають, що нафтові компанії не прислухаються до суспільства, багато хто з гігантів вже впроваджують комплексні плани, спрямовані на зменшення викидів, а деякі, зокрема європейські, диверсифікують джерела, звертаючись, у тому числі, до відновлювальної енергетики. Однак скорочення викидів майже неминуче призводити до зменшення прибутків.

Рішення районного суду в Гаазі щодо Shell вимагає від компанії скоротити викиди вуглецю на 45% до 2030 р. від рівня 2019 р. Більше того, визнано, що компанія несе відповідальність не лише за власне скорочення від видобутку та інших операцій, але й стосовно нафти, газу та пального, які використовують їхні споживачі. Таке рішення відповідає цілі ООН обмежити збільшення температури до 1,5°С. Фахівці вважають, що це рішення створює прецедент для таких галузей, як сільське господарство, транспорт та видобуток корисних копалин.

Проблеми Exxon створив хедж-фонд Engine No.1, який володіє 0,02% акцій компанії. Фонд вів активну кампанію зі звинуваченнями у повільній зміні стратегії та недостатній реакції на зміни клімату. Engine No.1 вимагає диверсифікації інвестицій, бо вважає, що потреби у викопному паливі скоротяться. Стратегія компанії полягає у розширенні видобутку для задоволення все ще високого попиту на паливо та пластик. Голосуванню на щорічних зборах акціонерів передувала епічна битва, що врешті решт зробило це голосування найдорожчими. Зокрема, фонд підтримував найбільший акціонер Exxon компанія BlackRock та інші інституційні інвестори, які підписали обіцянку сприяти діям, які призведуть до нульових викидів до 2050 р.  Врешті решт, після підрахунку голосів стало очевидним, що Engine No.1 отримав принаймні 2 місця у раді директорів. Слід зазначити, що Exxon зазнав рекордних 22-мільярдних збитків  минулого року, але проблеми почалися ще до того, як СOVID-19 звів майже нанівець попит на нафту та газ.

Tesla знову на перших шпальтах Financial Times. Цього разу зі своїм рішенням проблеми дефіциту чіпів, який дуже дорого обійшовся світовому автопрому і не лише йому. По-перше, компанія планує перейти до передплати замовлення чіпів, що кардинально відрізняється від існуючої практики. Переговори з провідними виробниками з Тайваню, Південної Кореї та США вже ведуться. Питання у тому, як світові виробники зреагують на такі пропозиції. Протягом тривалого часу їхні бізнес-моделі будувалися на гнучкості та готовності переналаштовувати свої виробничі лінії. А передплата означатиме те, що деякі лінії неможливо буде перепрофілювати швидко та дешево. По-друге, Tesla розглядає можливість придбати виробника чіпів. Покупка масового виробника чіпів останнього покоління – дуже дорогий крок. Зазвичай, всі перемовини щодо купівлі виробника завершуються після цінника у межах $20 мільярдів. Проте, компанія вже продемонструвала готовність до створення власного виробництва компонентів електроавтомобілів, коли минулого року оголосила, що планує робити батареї для машин самостійно.

Насамкінець погані новини для антивакцинаторів: вчені заявили, що знайдено рішення, яке попереджає утворення тромбів, що можуть бути побічним ефектом після щеплення препаратами AstraZeneca та Johnson&Johnson. Про це у своїй статті пише Financial Times. Дійсно, з 33 мільйонів людей, які отримали вакцину AstraZeneca у Великій Британії, у 309 осіб утворилися тромби. В Європі співвідношення приблизно таке саме – на 16 мільйонів щеплених 142 отримали тромби. Німецькі науковці дослідили, що проблема полягає у векторі аденовіруса, який використовується для «доставки» генетичних інструкцій щодо білка, з якого створено шип вірусу Sars-Cov-2, що і викликає хворобу. ДНК шипа доставляється у ядро клітини, а не у цитозольну рідину навколо клітини, де вірус зазвичай виробляє білки. Після попадання у ядро клітини ДНК шипа розпадається та створює мутантів, які не можуть зачепитися за мембрану клітини, де відбувається імунізація. Замість того ці мутанти потрапляють у тіло, де викликають утворення тромбів в одного із 100 000 людей. На думку дослідників виробники векторних вакцин можуть виправити проблему за допомогою перекодування послідовності генів у білковому шипі. Інформації для перекодування наразі достатньо. Не всі вчені з цим згодні, але безумовно, результати досліджень стануть у нагоді, якщо не для нинішньої пандемії, то для вирішення інших проблем зі здоров’ям.