Паростки оптимізму – український бізнес поступово відновлюється і навіть зростає

19 квітня 2022

Український бізнес поступово оговтується і адаптується до непростих умов воєнного часу – вже є певні позитивні тенденції щодо відновлення і навіть нарощення обсягів робіт, хоча суттєва частина МСБ і досі не працює. Про це йдеться у четвертій хвилі «Дослідження стану МСБ в Україні» від Advanter Group, партнером якого виступила Бізнес-школа МІМ.

По відношенню до показників станом на 23 лютого 2022 року 8,5% опитаних сигналізують про зростання обсягів робіт, з них у 3,8% відбулося суттєве зростання – до 140% і вище. Натомість, повністю зупиненими лишається 21,6% організацій замість 73,8, як то було зафіксовано станом на першу хвилю опитування. Зросла частка тих, чия відповідь «майже зупинено» - таких 34,3% порівняно з 10,6 першої хвилі. Загалом приблизно 60% з опитаних 276 власників та СЕО обрали варіант «зупинено» та «майже зупинено».

Якщо ж говорити про тенденції, які дослідники зафіксували протягом останніх двох тижнів, то п’ята частина опитаних повідомляє про збільшення обсягів виробництва, а значить бізнес поступово повертається до життя.

За час війни 1 млн 200 найманих працівників в МСБ зазнали скорочень. В процентному співвідношення найбільше звільнень дослідження фіксує в мікробізнесі – 42%, а в абсолютних цифрах у середньому – 540 тис осіб, або ж 18%.

Релокація бізнесу відбувається повільно – загалом про неї на тій чи іншій стадії заявляють близько 20% опитаних, 12% переміщується повністю чи переважно за кордон. При тому 69% не розглядає релокацію в принципі.

За шість тижнів війни загальні втрати МСБ оцінюють від 67 до 85 млрд дол. Більшість передбачають у 2022 році втрати порівняно з показниками 2021 року, при тому 6,4% опитаних прогнозує доходи на рівні минулого року, 4,7% бачить тенденції для зростання, і майже 6% вважає, що зростання буде суттєвим. Зростання оборотів планують переважно в ІТ-сфері, охороні здоров'я, професійних послуг, як то маркетинг, а також у транспорті та складській діяльності. Найгірші очікування в легкій промисловості та мистецтві, розвагах і спорті.

Ознайомитися з повним результатами дослідження можна за посиланням.