Психологічна допомога та мікрофінансування бізнесу ветеранів та їх родин – пріоритети Ветеранського фонду, доки триває війна

05 травня 2022

З трьох співробітників до тридцяти трьох за два місяці війни виросла команда Українського Ветеранського фонду, який створений державою і підпорядковується Міністерству у справах ветеранів. На чолі організації – слухачка МВА МІМ Наталія Калмикова, яка стала виконавчим директором Фонду у лютому 2022 року. У минулому вона була радницею з гендерних питань Командувача Сухопутних військ ЗСУ, а до того – протягом чотирьох років невід’ємною частиною команди Фонду «Повернись живим».

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну задачі, а отже способи підтримки ветеранів довелося переосмислити відповідно ситуації.

- Коли ми входили у повномасштабну війну, то розуміли, що це буде серйозний виклик для всієї країни. Ветеранів стане більше, адже наша армія кількісно зросла вдвічі. Як за рахунок ветеранів, які повернулися до строю, так і нових мобілізованих. В тому числі, це стосується територіальної оборони, добровольчих формувань територіальних громад. І разом з ними стане критично більше родин ветеранів, і, на жаль, більше родин загиблих. Разом з Мінветеранів ми розробили той формат роботи, який зможемо виконувати під час бойових дій, - розповіла Наталія Калмикова.

Один з проєктів – мікропідтримка ветеранського бізнесу на суму до 20 тисяч гривень. Йдеться про закупівлю чи відшкодування коштів за раніше придбані основні засоби ведення підприємницької діяльності.

- В першу чергу, ми будемо допомагати внутрішньо переміщеним особам з числа ветеранів та їхніх родин, а також родин загиблих. Отримати фінансову допомогу можна, якщо людина вже щось придбала з засобів свого виробництва чи підприємництва на новому місці. Цими коштами вона зможе компенсувати витрати повністю чи частково. Це буде робитися з тих коштів, які держава заклала на 2022 рік, а це 10 млн гривень. Також ми розпочали фандрейзинг серед міжнародних партнерів, щоб поповнювати цей фонд. Це важливий сигнал для ветеранів, що їх родини потрібні державі, що вони в фокусі уваги і для них робляться певні кроки. Може поки і не глобальні, бо більшість бюджету розподілена зараз на сектор безпеки і оборони, але це додаткова підтримка родин, які беруть на себе ведення справ, доки ветерани стали на захист країни, - пояснює Наталія Калмикова.

Інший напрямок допомоги, який запускають фактично з коліс, служба підтримки ветеранів, їхніх дітей та родин. Йдеться про гарячу телефонну лінію, для якої вже набраний штат психологів, які закінчують підготовку і незабаром розпочнуть роботу.

- Це лінія психологічної декомпресії для всіх тих, хто підпадає під закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Це можливість  зателефонувати в той момент, коли нестерпно, боляче... Скористатися послугою можуть самі ветерани, їхні близькі, а також родини загиблих,  - додає Наталія Калмикова.

Вже нині для перелічених категорій працює телеграм-бот, де в автоматизованому режимі можна отримати оперативну інформацію щодо мобілізації, евакуації, пошуку амуніції та інші консультації.

Після завершення війни Ветеранський фонд повернеться на ті рейки, що були закладені під час його створення, тобто діяльність націлена на розвиток ветеранського бізнесу як складової розвитку громад та регіонів, а також бізнесу, що працює в інтересах ветеранів, фінансування програм реінтеграції ветеранів, тощо.