Роздроблення бізнесу Джека Ма, корупційний скандал в Австрії та повернення моди на доноси в росії – огляд FT та WSJ

31 березня 2023

Алібаба, заснована Джеком Ма, має розділитися на 6 окремих повноцінних бізнесів, які навіть у лістинги фондових бірж увійдуть окремо, пише FT. Таку інформацію оприлюднили одразу після візиту самого Джека Ма до Китаю, який буває там нечасто. Китайська влада у свою чергу сподіваються, що такий візит сприятиме поліпшенню їхньої репутації та бізнес-клімату в країні. Два роки тому вони наклали на Алібабу штраф в обсязі майже три мільярди доларів за монопольне становище. Іншим ударом стало сповільнення економічного зростання та поява конкурентів у галузі е-комерції. Розформування, або як зазвичай у таких випадках говорять, реструктуризація, знайшла розуміння у китайських можновладців, які не бажають бачити «бегемотів» у цій царині. Компанії, що зʼявляться внаслідок реструктуризації, займатимуться хмарами, е-комерцією, місцевими послугами, логістикою та ЗМІ. У компанії заявляють, що така реструктуризація створить нові можливості для зростання. Нагадаємо, що штраф, 70% падіння цін на акції компанії та зірване ІРО стали наслідком критичних зауважень з боку Джека Ма на адресу влади та регуляторів у Китаї.

Епл оголосив про випуск нового продукту – Apple Music Classical. Це застосунок для любителів класичної музики. До нині поціновувачі цього виду мистецтва мали проблему, пов’язану з тим, що має значення не лише сам твір, але і виконання (я теж вмію зіграти концерт Вівальді, але слава богу ніхто, крім моїх домашніх, тортурам слухання цього не піддається), назви, прізвиська, опуси тощо. Такий обсяг інформації та параметрів дуже ускладнював створення алгоритмів, якими би могли послуговуватися меломани. Створенню цього продукту сприяла купівля нідерландського стартапу, заснованого професійними музикантами. Нині є доступ до творів більш як 20 000 композиторів, 115 000 творів та 5 мільйонів записів. Деякі записи такої якості, що створюється враження присутності у Карнегі-Холі. Це – потужний конкурент для нині існуючих Idagio та Qobuz, констатують автори статті від WSJ.

 В Австрії продовжується корупційний скандал, що став публічним після того, як колишнього канцлера країни Себастьяна Курца змусили піти у відставку через кримінальне розслідування. Нині на розгляді – хабар власникам популярних видань за позитивне висвітлення діяльності Курца. Як пише FT, у процесі розслідування до уваги потрапили ще 45 високопосадовців з державного та приватного сектора, а до підозр у хабарництві додалися ще й підозри у розкраданні.

 На росії – відновлення ще однієї «совкової» практики, а саме доносів – цій темі знайшлося місце на шпальтах одразу FT та WSJ. Педагоги особливо стараються. Через їхні доноси дітей забирають до міліції, а батьків намагаються позбавити батьківських прав. Доносять навіть на тих, з ким їдуть у міському транспорті, адже ж можна зазирнути у телефон та, якщо помітив щось «не те», подзвонити «куда слєдуєт». Але вже і телефонувати не треба – створюються застосунки, які роблять сам процес доносу більш анонімним та зручним. На думку журналістів Wall Street Journal, росію у середньостроковій перспективі чекають вкрай серйозні економічні проблеми, спричинені зокрема браком робочої сили. Компенсувати його, а також дефіцит інвестицій, розірваних економічних звʼязків та великих покупців нафти й газу цілком можуть у спосіб «ефективного менеджера» сталіна – тобто рабською працею вʼязнів ГУЛАГа.