Різні позиції європейців та американців щодо України – головний матеріал FT

21 січня 2022

Українська ситуація знову на перших шпальтах іноземних видань. Цього разу стаття FT «Biden predicts Russia will ‘move in’ on Ukraine» присвячена різним позиціям європейців та американців щодо України.

Американський президент Джо Байден передбачає, що Росія зазіхатиме на Україну та попередив, що на президента Володимира Путіна у такому випадку чекає катастрофа. При цьому він закликав Захід зайняти аналогічну позицію.

Цієї середи під час прес-конференції у Вашингтоні Байден сказав, що Росія «від самого початку платитиме високу ціну» за вторгнення в Україну.

Проте, ефект від такої заяви дещо розмився після його вислову, що суворість розплати буде визначатися за розміром вторгнення. Після чого від Білого Дому зажадали пояснень, що ж малося на увазі.  

Джен Псакі, прес-секретар Білого Дому, заявила: «Якщо російська армія перетне український кордон, це буде відновленням нападу і призведе до швидкої, суворої та одностайної відповіді з боку Сполучених Штатів та союзників».

«Зі свого власного великого досвіду президент Байден добре знає, що росіяни мають довгий список агресивних заходів, як то кібератаки та парамілітарна тактика. І це не рахуючи суто військових дій. Ми сьогодні запевняємо, що на такі агресивні дії Росію чекає рішуча, еквівалентна та одностайна відповідь», - додала Псакі.

Високопосадовець з Адміністрації також додав: «Якщо російські військові та конвенційні сили будуть силою здобувати землі України, що порушує територіальну цілісність та суверенітет України, це буде нападом… незалежно від розміру територій, про які йдеться».

Зауваження Байдена та подальші роз’яснення – це посилення попереджень від американських високопосадовців, які нині вважають, що напад Росії на Україну може відбутися будь-якої миті та з останніх сил намагаються хоч якось створити пакет заходів для стримування Москви разом зі своїми європейськими союзниками.

«На мою думку, він озвучив усім зрозумілі речі: вірогідність того, що щось станеться зростає. А що саме – ніхто достеменно не знає: чи просунуться вони на 10 або 20 миль, чи спробують взяти Київ», –заявив сенатор-демократ з Комітету закордонних справ Кріс Мерфі, який тільки-но повернувся з України.

«Я напевне знаю про створення пакету руйнівних санкцій, яких, ми сподіваємося, буде достатньо для того, щоб їх відрадити», – сказав він репортерам. «Байден визнає, що між західними союзниками були розбіжності стосовно деталей реагування, і це слід прояснити. Дуже важливо досягти згоди в НАТО щодо того, як далеко готові піти окремі країни у своїх діях».

Одночасно із заявами Байдена, з’явилися заклики до ЄС створити власний план «безпеки та стабільності» з Росією від президента Франції Емануеля Макрона, що може применшити солідарність Заходу перед кремлівською агресією в Україні.

У промові до Європейського парламенту Макрон закликав європейські країни провести свій власний діалог з Росією, замість підтримки дипломатичних зусиль США та НАТО. Це різко сконтрастувалося із заявою держсекретаря США Ентоні Блінкена про «єдність».

Макрон заявив, що попри всю спільну дипломатію ЄС та США, європейці мають запропонувати Росії рішення, яке послабить напруження з Москвою, у найближчі тижні.

«Нам, європейцям, слід об’єднати зусилля і залучити НАТО, а потім звертатися до переговорів з Росією», – сказав він членам парламенту у середу. «Координація між європейцями та американцями – це добре, але необхідно, щоби європейці вели свій власний діалог», – додав він.

Таке втручання Макрона – перший приклад публічних незгод між членами НАТО відтоді, як США попередили про високу вірогідність нападу Росії на Україну більш як два місяці тому.

Подібні закиди також підривають єдність позицій США та ЄС щодо Росії на тлі безпрецедентно активних дипломатичних спроб США залучити Брюссель до діалогу з Москвою.

Під час свого візиту до Києва у середу, Блінкен наголосив на необхідності спільного підходу напередодні запланованих зустрічей з його російським колегою Сергієм Лавровим у п’ятницю в Женеві.

Він сказав: «Сила нашої дипломатії, наші заходи стримування та будь-яка відповідь на агресію Москви вимагає єдності серед союзників та партнерів, а також у самій Україні».

Росія вже давно шукає шляхів розділити ЄС та провести переговори з кожною країною окремо. Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ Росії, жорстко опирався спробам провести міжнародні перемовини та заявляв, що Москва буде вести справи в першу чергу із США.

«Ми воліли би знайти порозуміння та вести справи в першу чергу з американцями. Нам видається контрпродуктивним залучати широке коло країн у ці процеси»,- заявив він.