Що таке психологічна стійкість і чому вона потрібна в умовах війни?

20 вересня 2022

Дбати про свій психологічний стан в умовах війни не менш важливо, ніж займатися профілактикою фізичних недугів. В ефірі «MIM TOOLBOX» Всеволод Зеленін, доктор філософії у психології, коуч, викладач Бізнес-школи МІМ, розповів про п'ять видів інтелекту, які допомагають стати бойовим бізнес-лідером.

Психологічна стійкість подібна до того, як фізіологічний імунітет зменшує небезпеки під час сезонних хвороб. Тобто людина здатна переносити сильне психологічне навантаження не як тягар, а як своєрідне зростання. Наприклад, коли в умовах великого навантаження та інформаційної війни людина має сильну психологічну статуру, вона реагує на стрес у стилі «круто, мені це подобається, працюємо!»

Якщо у вас сильна психологічна стійкість, ви можете вести за собою людей, ви їх надихаєте  і люди так само тренуються мати стійкість. Якщо у вас її немає і ви частіше бідкаєтеся і нарікаєте на війну та кризу, наслідком цього буде просідання бізнесу.

Психологічна стійкість буває вродженою, але її можна тренувати, подібно до фізичної форми. Більшість людей користується психікою, генетично закладеною від природи. Хоча, вона здатна до розвитку.

Щоб зростити у собі бойового бізнес-лідера, Всеволод Зеленін радить розвивати п’ять видів інтелекту.

Соматичний інтелект. Навіть в умовах війни тримати себе в найкращій фізичній формі, висипатися, нормально харчуватися. Тіло має відчувати, що ви про нього піклуєтеся. Поміркуйте над тим, що вам треба зробити для того, щоб ваше тіло почувалося якнайкраще.

Емоційний інтелект. Люди завжди знаходять причини, щоб похвилюватися. Йдіть від зворотнього. Є така психологічна вправа, яка називається «втім». До тези «близькі мені люди перебувають на окупованих територіях», додавайте «втім, вони живі». Ви маєте тримати себе в позитиві, як це не дивно. Робіть зі своєю психікою щось свідомо, підживлюйте її сворідними вітамінами – позитивними емоціями.

Ментальний інтелект. Якщо говорити просто – ви маєте бути розумними та розвивати критичне мислення. Перевіряйте інформацію у різних джерелах, відстежуйте, коли вас намагаються у чомусь переконати.

Соціальний інтелект. Це уміння подивитися на себе і на ситуацію збоку, сказати собі «стоп», якщо емоції через край і прийняти більш адекватне рішення. Це про те, наскільки добре ви здатні вирішувати соціальні ситуації.  

Духовний інтелект. Це про уміння знаходити те, заради чого ви дієте і живете. Варто згадати ідеї Віктора Франкла, який потрапив у концтабір і там спостерігав, що ті, хто мав смисли, витримували те, що було не під силу іншим. Знайдіть для себе той сенс, який підтримує вас у складних умовах, в часи війни.

Якщо всі ці п’ять складових у людини збалансовані, то вона стає бойовим лідером і зростає навіть за умов війни. Бойовий бізнес-лідер – це дуже сильна людська одиниця. Чим більше таких лідерів, тим більше шансів того, що і країна в цілому стане потужним лідером. 

Запис ефіру – за посиланням.