Шторми у цифровій та технологічній сфері: Яндекс, Твітер, китайські чіпи – огляд FT&WSJ

29 листопада 2022

Здається, на росії таки серйозні проблеми з багатьма секторами економіки. Цього разу від наслідків «сидіння на двох стільцях» непереливки стало тому, кого вони називають «російським гуглом» – компанії Яндекс, пише FT. Нині ведуться переговори про вихід іноземних інвесторів з росії, виділення міжнародних проєктів та пошук «даху» в особі п. Кудріна, який вважається довіреною особою путіна, проте неофіційним противником війни. Такий перебіг подій свідчить про повний крах колись глобальних амбіцій, адже материнська компанія з Нідерландів та міжнародні інвестори дистанціюються від Яндекса, співробітники масово виїхали за кордон, лістинг на NASDAQ призупинено, капіталізація впала з $30 млрд до $6,8 млрд. Є сподівання на порятунок роботи компанії в росії, де фігура нових «покровителів» можливо убезпечить її від зазіхань силовиків. Земля скловатою!

Масовий вихід співробітників з Твітера має несподівані наслідки – проблеми з регуляторами в основних юрисдикціях. Адже з компанії масово пішли ті керівники, які відповідають за відносини з регуляторами, йдеться в матеріалі WSJ. Як наслідок зʼявилося багато питань про відповідність законодавству, на які без фахівців з комплаєнсу немає відповідей. В цілому ж, керівний склад масово полишає Твітер, бо не погоджується працювати понаднормово та бути відданими компанії (ото нема що до міленіалів прискіпуватися – навіть американські керівники на все не згодні). На додачу розганяють інженерний персонал під приводом незадовільної якості роботи. Звільнення працівників у Європі призводить до прискіпливої уваги регуляторів через порушення законодавства. Люди – нова нафта.

Чіпи – нова зброя сьогодення, коли qдеться про протистояння Заходу та Сходу. Нині США спроміглися обмежити доступ Китаю до найновіших та найпрогресивніших з них, пише FT. Такі кроки серйозно обмежують можливості Піднебесної у галузі технологій, зокрема штучного інтелекту. З іншого боку Китай – найбільший виробник середньо- та низькотехнологічних чіпів. Уряд серйозно підтримує виробників, тому мало хто може запропонувати конкурентні ціни. Нині у більшості продуктів, якими ми користуємося, застосовується така кількість чіпів, що їхня вартість стає критичною. Як наслідок – серйозне здорожчання технологічної продукції на фоні інфляції, з якою ледь пораються центробанки.