США та ЄС разом із своїми союзниками ведуть активні воєнні дії проти російської економіки

10 березня 2022

Спочатку основною ціллю був фінансовий сектор тому, що ефект від цих дій проявляється майже одразу. Санкції, які обмежують доступ Росії до фінансових ресурсів та власних фінансових активів, посилений відстороненням країни від «логістики» фінансового ринку. Серед цих санкцій – відключення від SWIFT, вихід з ринку Візи та Мастеркард, перекриття Центробанку доступу до резервів, за допомогою яких можна було би стабілізувати рубль тощо.

Провідні західні компанії також масово залишають російський ринок, а ті, що лишаються, не мають можливості працювати повноцінно. Заборона певних видів експорту технологій має відкладений на середньострокову перспективу ефект. Розпочалися санкції проти нафтогазового сектору. Європа має намір скоротити на 2/3 поставки російських енергоносіїв до кінця цього року. Таким чином, росіянам обмежують можливість використовувати енергоносії як зброю.

Російський олігархат, наближений до Путіна, також під санкціями. Обмеження технологічного експорту стосуються напівпровідників, компютерів, телекомунікацій, обладнання для інформаційної безпеки, лазерів та сенсорів. Заборонені до експорту в Росію як товари американського виробництва, так і товари, виготовлені з використанням американського обладнання, ПЗ та креслень. США та ЄС не постачають літаки та запчастини до них. Небо Північної Америки та ЄС закрито для російських літаків.

Фінансові центри, зокрема Лондон, взялися за брудні російські гроші. Окрім заморожування активів та конфіскації майна, максимальна сума, яку британські банки згодні взяти від росіян, – 50 000 фунтів.

З боку Росії, окрім погроз повністю перетрясти всі товарні ринки та припинити повністю поставки енергоносіїв, були вчинені і конкретніші кроки. Так, був зменшений борг міжнародним інвесторам операції в доларах, проводилася консервативна фіскальна політика, держборг не перевищував 20% від ВВП, а також були накопичені найбільші в світі міжнародні резерви.

Мета цих санкцій – послаблення рубля (нині він втратив третину своєї вартості), зруйнувати російський фондовий ринок (не працює, нічого терміново продати не вдалося), та з часом зруйнувати російську економіку.

 

Джерело: What to Know as U.S., Allies Put Sanctions on Russia
https://www.wsj.com/articles/russia-ukraine-sanctions-11645819467