Суперпрофі на вузькому ринку чи універсальний солдат?

Який СЕО, CMO, CIO та будь-який інший Chief потрібен бізнесу?

11 лютого 2020

Який СЕО, CMO, CIO та будь-який інший Chief потрібен бізнесу?

Дискусія на цю тему зав'язалася на зустрічі-презентації "Сучасна бізнес-освіта: все, що потрібно знати", яка була організована Американською торговельною палатою в партнерстві з Бізнес-школою МІМ.

Думки учасників розділилися. Були аргументи і за те, щоб важливі для бізнесу рішення приймала людина, яка багато років працює на одному конкретному ринку. І за те, щоб давати карт-бланш людині, яка в першу чергу, вміє керувати, нехай і працювала раніше на зовсім інших ринках.

Неоднозначне за багатьма параметрами питання.

Олексій Виноградов, віце-президент Бізнес-школи МІМ, поділився своїм досвідом

Я сам колись очолював відділ маркетингу в Бізнес-школі МІМ. І коли постало питання знайти собі наступника, я багато розмірковував, яка людина це має бути. Перший варіант: та, яка мала б великий досвід на ринку бізнес-освіти, орієнтувалася на ньому із закритими очима, знала усі ходи й виходи, але при цьому не мала б системного управлінського досвіду. Другий варіант: людина з системним управлінським досвідом, але з абсолютно іншого ринку.

Моя відповідь: другий варіант набагато ефективніший.

Скажу більше. Я вважаю, що на позиції, пов'язані з управлінням маркетингом, не завжди доцільно ставити керівником людину, яка має значний досвід роботи на тому ринку, де працює компанія.

У такої людини, як правило, є усталені судження, засновані на минулому досвіді, по практично будь-якому з ринкових питань. "У цій виставці ми вже брали участь, результат такий-то, таке ми теж робили, результат такий-то”. Така людина може "зарубати" будь-яку ініціативу просто тому, що у неї щось схоже колись не спрацювало.
З іншого боку, у неї вже склався певний набір дій, які, з її точки зору, в різний час були ефективними. І вона може потрапити у пастку цього минулого успіху - повторювати їх, і тільки їх, знову і знову.

Але ринок не є статичним. Змінюються бізнес-середовище, споживач, контекст. Зрештою, змінюються і люди в команді. І ті інструменти, які не спрацьовували колись, можуть спрацювати зараз, в інший час і в руках інших людей. Також і навпаки, що працювало на ура раніше, може не працювати зараз.

Зі світових прикладів є відома історія з Apple. Коли перед Джобсом постало завдання просунути на ринок перший масовий комп'ютер - Apple Macintosh, на посаду СЕО запросили людину, яка не мала до ІТ-ринку ніякого відношення. Ним став Джон Скаллі, колишній президент PepsiCo. Комп'ютери та газована вода. Небо і земля. Але перед компанією стояло завдання зробити комп'ютери продуктом, зрозумілим масовому споживачеві. До цього ринок орієнтувався на айтішників та гиків, а прості люди вважали, що це щось дуже складне і для життя не потрібне. І Скаллі повинен був привнести на ринок IT маркетингові інструменти з ринку FMCG. Те, як історія розвивалася далі, можна трактувати по-різному, але цей кейс ілюструє наведену вище тезу.

Якщо людина розуміє, ЯК управляти, то вже не принципово, ЧИМ управляти.

Тобто наявність у керівника системного управлінського досвіду, значно важливіша, ніж знання конкретного ринку.

І один із способів отримати такий досвід - бізнес-освіта. На формування системного підходу до управління бізнесом йде 1-2 роки.
Зате, коли у керівника склався такий підхід - далі вже не так важливо, на якому ринку працює компанія.

 

Як маркетинг впливає на грошові потоки компанії, Олексій Виноградов розповість на першій з десяти зустрічей AmCham Business School «Marketing Hub».

Тема зустрічі: "Маркетингові драйвери генерування грошових потоків"

Коли і де: 12 лютого, в середу, о 16:00 в конференц-залі Бізнес-школи МІМ

Захід організовано спільно з Американською торговельною палатою в Україні, де Бізнес-школа МІМ є освітнім партнером.

Детальніше на сторінці палати

Чекаємо на вас!