Світовий ігнор лаврова, погрози росії у відповідь на санкції та український порядок денний – огляд FT&WSJ

11 липня 2022

Чи не найбільшим міжнародним заходом минулого тижня стала зустріч Великої двадцятки – 20 найбільших економік світу на Балі. Не секрет, що «колективний Південь», який складає велику частку Двадцятки, бажає утриматися від конфлікту між росією та цивілізованим світом  і зберегти хороші економічні стосунки з нафтовим клондайком. До того ж, у багатьох країнах існують симпатії до «сильної руки».

Але на Балі вибухнув скандал, пише WSJ. У перший день, під час промови міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок, російський міністр закордонних справ вийшов із залу. Другий демарш він здійснив, коли через відеозв’язок виступав український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Ба більше, лавров звинуватив колективний Захід в «істеричній русофобії». Такою була реакція міністра на слушне зауваження про зростання цін на продовольство та енергоносії внаслідок розв’язаної росією війни. А також на відкриті заяви, що експорту зерна з України заважає росія та що саме вона провокує голод.  Натомість лавров провів двосторонні зустрічі з міністрами закордонних справ Бразилії, Індії та Аргентини – чи не основних представників «колективного Півдня».

 «Мистецтво» доходить – навіть якщо це мистецтво санкцій. Російський президент путін визнав, що західні санкції проти енергетичного сектора впливають на його розвиток. Відреагував він на це як завжди – погрозами щодо жахливих наслідків руйнування енергетичного ринку, якщо новий санкційний пакет буде прийнято, пише FT. З боку росії погрожують призупинити постачання нафти, якщо це станеться. Аналітики говорять, що у такому випадку вірогідне зростання цін до 380 доларів за барель. Європейців попередили про можливе повне припинення поставок газу цієї зими.

 Приємно відзначити, що нарешті Україна та її публічні інтелектуали заміщають росію у ЗМІ. Якщо на початку війни писали про «хороших» і не дуже «рузкіх», то вже вдруге за останні місяці в рубриці «Ланч з FT», куди запрошують визначних особистостей, – українці. Наприкінці травня обідали з Петром Порошенком, який нині виступає послом народної дипломатії, а на початку липня – з істориком Сергієм Плохієм, одним з міжнародно визнаних фахівців у цій царині.  Потрапляння саме в цю рубрику – фактичне визнання ролі, внеску та публічного інтересу до українства та його представників.