ToP-фасилітація як технологія прийняття рішень у бізнесі

​Що таке фасилітація та як застосовувати цю практику в бізнесі розбиралися разом із сертифікованими фасилітаторами у МІМ-Київ.

23 грудня 2016

Про власний досвід впровадження фасилітації в роботу організації розповів Річард Фурсман – доктор наук в області організаційного розвитку, засновник ICA Ukraine, співзасновник Global Synergy Group. Оскільки містер Фурсман довгий час працював менеджером міст (в Україні – мер) Мейплвуд, Андовер, Осео, у сферу його обов’язків, як і будь-якого менеджера, входило створення певної культури в організації. «Зі свого прикладу скажу, що залучення працівників до життя організації значно впливає на продуктивність й успіх компанії, а також сприяє комунікації співробітників. У своїй практиці в США ми використовуємо безпосередньо метод ТоР, який найчастіше знаходить застосування під час стратегічних сесій, а також для виявлення і вирішення проблем, які існують в організації. Навіть при прийомі на роботу чиновників, я завжди запрошував на співбесіду своїх колег: вони можуть помітити те, чого я не побачив».

Доведено, що у працівників, які переймаються діяльністю і життям своєї організації, продуктивність на індивідуальному рівні складає понад 200%, вони не виявляють бажання залишити свою країну чи роботу, а у сфері торгівлі збільшується відсоток продажів. Врешті-решт, такі працівники стають просто кращими громадянами.

«За допомогою фасилітації можна змінити рівень відповідальності – особистості, команди, організації, громади».

Спікер також поділився результами першої конференції фасилітаторів, що пройшла в Україні в 2014 році. Тоді перед 300 учасниками стояло одне питання: яку Україну ми можемо створити для людей, які повертаються зі сходу, за яку країну вони воюють? Результат торішньої зустрічі – швидка побудова командного духу між людьми, виявлення цінностей, на основі яких в подальшому група приймала би рішення, консенсус у питаннях децентралізації, а також більш активні громадяни, які переймаються майбутнім країни, і нові лідери.

У чому відмінність фасилітатора від коуча, медіатора, тренера інформувала Ірина Фурсман – сертифікований фасилітатор, засновник ICA Ukraine та співзасновник компанії Minnesota Technology of Participation (MNToP). «Головне завдання фасилітатора – допомогти зібрати всі знання, які існують в групі, і привести до спільного розуміння, рішення, плану дій». Серед інших методів ТоР-фасилітація відрізняється чітким фокусуванням на прийнятті рішень, рефлексії і навчанні. А головним інструментом у цьому процесі є фасилітатор, який показує як вести себе в групі, поважати інших людей і їхню думку.

Прикладом впровадження методу ТоР-фасилітації у вітчизняній компанії поділився Олег Шаповалов – менеджер відділу з оцінки та навчання, керівник інституту внутрішніх тренерів ДТЕК. «Відверто кажучи, ми думали, що цей метод не спрацює, оскільки вертикаль велика, потрібно приймати рішення швидко, а даний метод вимагає дещо повільнішого темпу. Однак зовсім скоро побачили, що коли різні люди різного рівня відповідальності в компанії повинні прийняти єдине рішення, потрібно залучити співробітників до роботи, необхідна енергія, драйв, потрібно багато ідей, метод ТоР-фасилітації найкраще вирішує ці задачі». Спікер розповів також, як працює «Agile Learning» - проект компанії, який розробили із застосуванням фасилітації. Цей проект якнайкраще ілюструє, що ТоР-фасилітація дозволяє членам команди не тільки прийти до спільного рішення, а й створити інноваційний продукт.

Завершував воркшоп Олексій Світличний – сертифікований фасилітатор за методом ToP (ICA), кандидат психологічних наук, співавтор і співвласник інтернет-проекту Salesman.ua, клубу фахівців в сфері продажів Salesman-Club. Від нього дізналися,коли в компанії/організації найкраще застосовувати методи фасилітації, а також провели спільну фасилітаційну міні-сесію, де кожен став учасником цього процесу і зміг через призму власних дій зрозуміти, як працює дана методика. «Щоб якнайшвидше виявити, які проблеми існують в колективі, варто поставити єдине питання: якби ваша компанія була казкою, яка б найкраще зобразила вашу організацію».
Впевнені, що після такого інформативного і практичного воркшопу в учасників не залишилося жодних питань з приводу того, що ж таке ТоР-фасилітація, які переваги та можливості надає цей метод для розвитку бізнесу, як фасилітаційні методи допомагають економити ресурси керівника і сприяють активній участі колективу у впровадженні змін та розвитку організації.