Уроки коронакризи: зробіть з бізнесу діамант

Промова Іцхака Адізеса в МІМ

05 травня 2020

“CoronaCrisis - це найкраще, що могло з нами статись”. “За кризи у системі з'являються тріщини і це добре”. “Нам всім поталанило, що “корона” прийшлася саме на наші часи”. Це цитати з промови Іцхака Адізеса, ізраїльського та американського письменника, бізнес-консультанта, засновника Інституту Адізеса, перед слухачами програм MBA у МІМ.

Звучить суперечливо? Так. Пан Адізес пояснив свою думку та розповів, як ефективно використати вимушену паузу, влаштувати бізнес-прибирання та зробити з компанії діамант.

Криза - це лише зміни

"Корона" - це лише чергові зміни. Щоправда, великі зміни. Будь-які зміни – це криза. Наразі ми маємо велику кризу.  Зміни - завжди проблеми. А корона – це велика проблема. Який тут спільний знаменник? Нам важливо його знайти, щоб зрозуміти, що робити з “короною” та зробити з лимону лимонад. 

Чому зміни завжди означають проблеми? І чому "корона" - величезна проблема? Тому що весь світ складається з систем. Ви – система. Компанія – система. Країна – система. Навіть наша Земля – це система. Космос – це теж система. І коли стаються зміни, що саме відбувається? 

Система складається з підсистем. В організаціях існують маркетингові, виробничі, фінансові, кадрові підсистеми тощо. І будь-яка підсистема має свої під-, під-, під-... Коли відбуваються зміни, підсистеми змінюються неодночасно. Наприклад, маркетинг змінюється відносно швидко. Змінили продукт, ціну - це все робиться на папері. А скільки потрібно часу, щоб змінити систему продажів?  Перевчити продавців, дати їм нові інструменти, систему підтримки? Це вже довше. А щоб ввести зміни на виробництві? Ще більше. А чи довго змінювати систему обліку? Тут вже мова про цілу вічність. 

А скільки треба часу, щоб змінити людську складову? Не просто старих звільнити, нових найняти. Я про зміну людської культури та поведінки. Для цього також потрібна вічність. 

При змінах в системі з’являються тріщини 

Всі проблеми – наслідок дезінтеграції у системі. Чим більше змін, тим більше дезінтеграції. Так, компанії, які дуже швидко зростають часто дивуються, що в них багато проблем. Ще б пак – ви ж весь час змінюєтесь!

У вас проблеми у сім’ї? Ви переживаєте зміни! "Корона" - це стрес-тест для стосунків, це відповідь на питання “чи великі ваші тріщини?” Я передбачаю, що зараз буде багато розлучень. Тому, що багато шлюбів мають маленькі тріщинки. "Корона" ці тріщинки збільшить.  Аж до того, що люди не зможуть виносити один одного.

"Корона" - це випробування міцності вашої системи.  Ви, внаслідок “корони”, можете зміцнити свій шлюб. Як? Дізнавшись більше про вашу половину. Це можливість познайомитись з вашими дітьми. Адже ви тепер не працюєте, тому є час для дітей. Для них це може стати найщасливішим періодом. Вони згадуватимуть про “корону”, як про найкращий період, бо тато й мама з ними весь день. 

Зробіть нарешті бізнес-прибирання

Цей час може стати найкращим і для вашої компанії. Ринок закритий. Ви не можете кудись піти, ви не можете продавати. Що ви можете зробити? Полагодити вашу компанію. Приберіться. Зробіть те, на що завжди бракувало часу. Адже раніше ваш час був присвячений боротьбі за ринок. Зараз ви маєте час.

Приміром, ви хочете пограти в теніс, чи гольф, чи піти у похід і зібрались це зробити вихідними. Ви прокидаєтесь вранці, а на вулиці дощ. З дому вийти не можна. Вашим мріям кінець.  Що робити? Проклинати день, коли ви народились, почуватись вкрай нещасним, сваритись зі своєю половиною? Це один варіант. А інший? Якщо я не можу поїхати грати в гольф, я ліпше приберу в домі та відремонтую все, що вже сто років, як зламане. 

Тобто, якщо перекласти це на компанію, розберуся нарешті з усіма адміністративними справами, яких я уникав раніше! 

А що тоді станеться після “корони”? Ви станете сильнішим, ніж до епідемії.  Ось ви і зробили лимонад з лимона! А ваш конкурент хай бідкається, що у нас криза, людей треба звільняти тощо. Він вийде з “корони” слабким, а ви сильним. В цьому і полягає різниця. 

Ви сильні настільки, наскільки ви разом

Який найміцніший мінерал в світі? Діамант. А чому він такий міцний? Бо його атоми міцно зв'язані один з одним.  І саме тому діамант – символ кохання. Коли ви закохані, ви з коханою єдине ціле. ЇЇ біль – мій, її щастя – моє. Різниці немає! Ти – це я, я – це ти. Не переймайтесь “короною”! "Корона" - це найкраще, що могло з вами статись, якщо ви зумієте об'єднати вашу компанію та перетворити її на діамант.

Все це також стосується і вашої родини. Об’єднуйте свої родини, це ваш шанс зміцнитись. Досить бігати, медитуйте! Ставте собі питання: “На що йде моє життя? Хто я? Чого я своєю біганиною хочу досягти? Що мені надалі робити з моїм  життям?” "Корона" дає нам всім можливість зробити паузу. Відновити себе, відновити стосунки у своїх родинах, об'єднати свої компанії. 

"Корона" - це можливість. Дарвін вже розробив свою теорію еволюції. Сильні стають сильнішими, а слабкі помирають. Хто буде найсильнішим? Той, хто щось робить. Не розмірковуйте довго, вставайте та робіть. Об’єднайте свою компанію, з’ясуйте, чого їй бракує. З якими проблемами ви не мали часу впоратись? Вирішуйте їх зараз. Приберіть у своїй майстерні, приберіть у країні. 

Та коли коронакризис закінчиться, ви будете сильними!