Викладачі МІМ у Таджикистані допомагають створити школу експорту та відібрати найкращі інвестиційні проєкти

22 квітня 2021

Викладачі МІМ повернулися з Таджикистану, де провели другий блок тренінгів для ДУП «Таджінвест» та Агентства з експорту при Уряді Республіки.

Цього разу навчальний модуль «Тренінг тренерів» пройшли представники Агентства з експорту. Подібно до України, малий та середній бізнес у Таджикистані обмежений у ресурсах щодо просування продукції за кордон: у той час, як великі підприємства мають цілі експортні відділи, менші виробники вкрай потребують консультацій у цьому питанні, а точніше – цілісного уявлення про специфіку такої діяльності. 

«Тренінг тренерів» якраз має на меті допомогти організувати такий процес в країні, розповів директор програми МВА Олександр Сударкін.

«Слухачі курсу отримали домашнє завдання – в якості проєкту вони робитимуть школу для експортерів. Це буде низка  постійно діючих семінарів для різних регіонів: як започаткувати, організувати та поліпшити експорт. Є розуміння, що їм далі треба вчити своїх колег, адже певні речі підприємці просто не знають. Тому варто говорити про створення цілісних навчальних програм. На виході після нашого курсу у слухачів на руках має бути низка готових предметних семінарів. Екзаменом буде проєкт експортної школи, яка охоплюватиме чотири різних напрямки: основи зовнішньоекономічної діяльності, маркетинг експорту, логістику експорту та юридичні питання експортної діяльності. Сподіваюся, що наші лекції – це та оболонка, яку слухачі, представники Агентства, зможуть начинити суттю для того, щоб забезпечити потребу саме таких підприємств».

У цей самий час група слухачів з «Таджінвесту» – підприємства, яке вносить вагомий внесок в розвиток бізнесу, сприяє залученню інвестицій в Таджикистан, зосередилась на питаннях фундації бізнесу і управління проєктами. Ці знання допомагатимуть ефективно відбирати найцікавіші проєкти всередині Республіки і залучати до них іноземні інвестиції. Доцент кафедри менеджменту та економіки МІМ, к.ф-м.н Сергій Воронов адаптував матеріал таким чином, щоб він максимально відповідав потребам і реаліям, у яких працюють співробітники «Таджінвесту», зокрема, група відпрацьовувала розробку механізмів та методів порівняння різних проєктів та відбору найкращих з-поміж них.

«Хоча це і не є частиною програми, але зважаючи на зацікавленість, я пообіцяв підготувати для слухачів методичний посібник зі складання бізнес-планів. У Таджикистану є багато спільних рис з пострадянськими країнами, але збереглися свої яскраві національні моменти, специфіка з огляду на те, що країна пролягає між Заходом і Сходом. Зважаючи на національні і культурні риси, є велика різниця, як тут будуть реалізовуватися програми розбудови. Для нас, викладачів МІМ, це справді амбітна програма, щоб передати свій досвід і одночасно навчитися новому».