Всесвітня академія мистецтва і науки підтримує Україну

11 березня 2022

Збігнєв Бочнярц (Zbigniew Bochniarz), модератор форуму Facing the Future, професор польського Університету Козьмінського (Kozminski University), написав слова підтримки Україні та надіслав заяву від наших партнерів - Всесвітньої академії мистецтва і науки (World Academy of Art and Science):

Всесвітня академія мистецтв і наук засуджує військове вторгнення Росії в Україну. Це незаконний акт агресії. Це спричиняє загибель невинних мирних жителів і ставить під загрозу безпеку всього світу.

Погроза силою або її застосування для вирішення спорів заборонено статтею 2 Статуту ООН. Росія не перебувала під загрозою, яка не пропонувала жодних інших засобів, крім сили. Фактично, президент Путін, віддаючи наказ про військові напади на Україну, вчинив злочин проти миру, порушуючи Статут ООН, плануючи, готуючи, розпочавши та ведучи загарбницьку війну.

Військові дії Росії обтяжують Україну величезною ціною людських страждань, стимулюють масове придушення громадянських свобод росіян, які поважають міжнародне право та мир, розширюють конфлікт і навіть підставляють весь світ під загрозу ядерного обміну. Президент Путін погрожував застосувати ядерну зброю проти супротивників у цьому конфлікті. Це ставить під загрозу всю цивілізацію і є неприйнятним.

Загарбницька війна не тільки незаконна та аморальна, але й недоцільна. Кожна нація сьогодні має співпрацювати у вирішенні багатьох нагальних проблем, таких як зміна клімату, ліквідація бідності, захист здоров’я всіх видів і океанів, скорочення та ліквідація пандемії та досягнення Цілей сталого розвитку.

Ми шкодуємо, що на початку конфлікту не було краще використано дипломатію, посередництво та спільні механізми безпеки для вирішення історичних проблем. Зараз ми закликаємо міжнародне співтовариство використовувати всі можливі невійськові засоби, включаючи ті, що викладені в статтях 33–41 Статуту ООН, для мирного врегулювання цих суперечок. Ці положення Статуту ООН забезпечують шлях для пом’якшення, стримування та скасування небезпеки нинішньої ситуації та надання дипломатичних інструментів для досягнення миру.

Ми поважаємо мужність і право народу України на самооборону, висловлюємо з ним нашу солідарність і заохочуємо його підтримку з боку всіх миролюбних народів. Крім того, ми засуджуємо обмеження громадянських свобод росіян, які не згодні з політикою своїх лідерів і шануємо їхню мужність.

Ми заохочуємо до використання подальших дипломатичних механізмів, доступних в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), учасниками якої є як США, так і Росія. Ми також закликаємо Раду Безпеки ООН і Генеральну Асамблею продовжувати займатися питанням припинення насильства та конфлікту в Україні та домогтися негайного припинення вогню. Крім того, розгортання миротворчої місії ООН слід розглядати за згодою всіх залучених сторін.

Ми закликаємо світових лідерів вимагати негайного припинення бойових дій в Україні на прохання міжнародної громадської думки, ми закликаємо всі сторони та окремих осіб, які мають вплив, відновити зусилля для дипломатичного вирішення, починаючи з негайних переговорів під егідою ООН.

 * Всесвітня академія мистецтва і науки (WAAS) була заснована видатними інтелектуалами в 1960 році як транснаціональний міждисциплінарний форум, присвячений вирішенню нагальних проблем, що стоять перед людством, незалежно від політичних кордонів або обмежень, де проблеми можуть обговорюватися об'єктивно, науково, глобально, вільно від корисливих інтересів або регіональних прив'язаностей, щоб знайти рішення, які підтверджують загальні права людини та сприяють миру та безпеці всього людства.