Як безболісно повернутися після затяжних святкувань до роботи – рекомендації психолога

12 січня 2022

Ділитися з колегами враженнями про відпочинок, переглядати власні світлини з подорожі і вдихати аромати, які асоціюються з місцем, де вам було добре, – такі рекомендації в ефірі МІМ-TV озвучила психотерапевт, бізнес-тренер, консультант Hogan Assessment Олена Нікольська.

За її словами, зовсім не для всіх чинником стресу є вихід на роботу після затяжних свят. Наприклад, є ті, хто звик працювати завжди – таким людям комфортно вирішувати робочі справи у вихідні, вони відповідають на питання рано вранці і пізно вночі, сидячи під пальмами на островах чи спускаючись лижною трасою. Однак вона наголошує – таких людей не варто плутати з трудоголіками, які постійно тривожаться щодо своїх завдань, листування, термінів здачі роботи і так далі.

- Інша група людей – ті, у кого «згоріла хата, гори й сарай». У них на вихідних ніби починається інше життя, через що справді важко включитися в роботу після свят чи відпустки. А ще є група людей повністю пірнають у відпочинок і потім їм важко подовжити отриманий  ефект на тривалий час. Тож приходить на  роботу така людина, і у неї ніби skip відбувся і за відчуттями вихідних як і не було. Точніше, вони були лише учора, але таке враження, як у минулому житті. Для кожної групи людей є свій лайфхак, зокрема, останнім двом категоріям варто м’яко входити у вихідні і так само з них виходити – не лишатися в останній робочий день допізна, а з понеділка стрімголов кидатися в роботу, - коментує Олена Нікольська.

Якщо ж на свята вдалося вирватися на відпочинок, фахівець радить вдатися до «якоріння», тобто зафіксувати певний приємний стан в пам’яті і час від часу повертатися до нього подумки. Допомогти тут можуть фотографії – їх можна надрукувати і час від часу переглядати, пірнаючи у спогадах в те місце і час. Так само може придатися сувенір чи щось корисне – ручка, хусточка, брелок. Крім того, варто приїхати за пару днів до виходу на роботу і дати собі час на звикання, а не стрибати одразу з «корабля на бал».

Загалом, Олена Нікольська переконана, що для уникнення складного виходу з відпустки,варто планувати її заздалегідь, і не лише відпустку, але й вихідні. Готуватися, поступово скидаючи оберти, розвивати в собі дисципліну і саморегулювання. А ще корисно мати хобі, яке ніяк не буде пов’язане з робочими обов’язками.

- Щоб у буднях були свята, варто відводити в своєму житті місце для розваг, відпочинку і хобі. При чому хобі – це мастхев і дуже терапевтична історія, яка запобігає вигорянню, щоб не завалюватися в трудоголізм, – підкреслює Олена Нікольська.

За її словами, також важливо знати про себе самого – що допомагає відновитися, що драйвить і наповнює енергією, що є дзвіночком втоми, щоб розпізнати її раніше, ніж вона перетече в деструктивний стан. Варто планувати зустрічі з друзями та відпочинок і посеред тижня, не очікуючи вихідних, а також можна навіть пожертвувати порядком вдома, якщо від вивільненої години чи двох залежить емоційний стан і працездатність в цілому.