Як ламати стереотипи, формуючи новий вимір лідерства – Всеволод Зеленін для «MIM TOOLBOX»

25 липня 2022

Стереотипи – це як програмне забезпечення: щойно перестає працювати, необхідно завантажити оновлення. Практичними рекомендаціями, як це зробити, в ефірі «MIM TOOLBOX» поділився Всеволод Зеленін, доктор філософії у психології, коуч, викладач Бізнес-школи МІМ.

Основні тези ефіру:

- Стереотип - це певна звичка мислити чи діяти, подібно до почерка. Це дозволяє нам не замислюючись, автоматично вітатися, проводити якісь наради чи приймати рішення. Тобто це певний робочий алгоритм. Це дуже гарно і погано водночас. Стереотипи не варто ламати. Треба уміло їх знаходити, і якщо вони застарілі, визначити, який з них вам заважає рухатися далі. Варто формувати нові стереотипи, можливо, запозичуючи їх у тих, хто вже став лідером у тій сфері, яка вам цікава. Також важливо виявляти неефективні стереотипи, вичищати їх подібно до того, як ви це робите з мобільним телефоном, позбавляючи його від застарілих програм і встановлювати натомість нові.

- Для розуміння своїх стереотипів і за потреби їх зміни, слід зробити кілька кроків. Перший: поставити собі три питання. Згадайте ситуації в сучасних умовах війни, коли ви кажете собі «я хочу, але не можу». Як тільки ви витягли стереотип через це питання, ви вже починаєте інакше міркувати про ситуацію і знаходити нові можливості. 

Наступне – з’ясуйте, у яких ситуаціях ви  змушуєте себе щось робити, але все ж таки не робите. Зауважте, що примушувати себе в такій ситуації не спрацює, але пам’ятайте, що ви завжди можете робити це із задоволенням. І ще один момент – поміркуйте, чи є у вас стереотипи, які один одного виключають, коли в голові є дві програми, які одна одну заперечують.

- Другий крок, ви запитуєте себе, а що тут є «програмним забезпеченням»? Як я собі пояснюю свої дії чи бездіяльність? Після слова «але», «проте», «тому що» просто запишіть собі фразу, яка є відповіддю, а по суті, тим, що не дає вам нормально жити.

- Третій крок. Пошукайте, хто виконує успішно ті завдання, які ви не можете вирішити зі своєю застарілою програмою? Кому і як це вдається? Спостерігайте навколо себе тих, хто є стереотипними лідерами, які мають такі стереотипи, що допомагають їм перемагати інших.

- І четвертий крок – спитайте себе, а ще краще, спитайте в них самих, які переконання вони мають, яке у них «програмне забезпечення» та візьміть цей стереотип собі. Це легально – брати чужі стереотипи. І якщо це спрацьовує у вас, прибирайте застарілий стереотип, який вже виконав своє завдання і колись справді допомагав.

- У якості прикладу зміни стереотипів варто згадати часи початку коронавірусу, коли люди казали: «ніщо не замінить живого спілкування», «я не можу працювати з дому». І зрештою, у мене, якщо говорити про мій сектор тренерів, коучів та бізнес-консультантів, є приклади тих, хто так і не зміг перелаштуватися – якось я зустрів колегу, яка не подужала той виклик, і тепер працює на касі у супермаркеті. Вона вилетіла з професії, хоча як професіонал фантастична і талановита, але не змогла змінити шаблон свого мислення, переконати саму себе, а отже перестала бути лідером.

- Кожна людина, яка є лідером, є також майстром у зміні стереотипів, як в собі, так і в інших. Ви  не можете стати лідером, якщо не здатні змінювати стереотипи оточуючих. Власне, це і є одна з ознак лідера – він помічає стереотипи, які в інших не спрацьовують і розуміє, як поміняти їх у тих умовах, що склалися. Він допомагає іншим міняти стереотипи.

- Є кілька різновидів стереотипів. Перше: негативні і позитивні. Позитивний каже тобі «роби отак», негативний –  «не роби оцього, бо… », він від чогось застерігає. Є стереотипи прогресивні і регресивні. Прогресивний – це той, що дозволяє тобі в умовах змін випереджати інших за рахунок того, що у тебе є якісь погляди, яких нема поки що в інших. Це дає час, і доки усі адаптуються, ти вже їх обігнав. Регресивні дають нам емоційну підтримку. Наприклад, регресуючи в дитинство, думаєш «як мені було гарно, не треба було  думати, що я сьогодні поснідаю, мама щось смачне приготує, батько захистить». Це дає нам ресурс і не є чимось поганим, але треба звернути увагу на те, що такі стереотипи – захисні. Вони  дійсно зберігають наше уявлення про себе, але якщо вони заважають, треба обирати інші способи, актуальні для поточного моменту. 

І вже завтра, 26 липня, Всеволод Зеленін з'явиться в ефірі «MIM TOOLBOX» з новою темою - “Лідерство в режимі проактивності”. Заплануйте собі час для перегляду. Починаємо прямий ефір о 13.00 за посиланням.